Na veľkom mostíku zlato pre Nemca Freunda

NETKY.SK • 27 Február 2015, 09:23 • 2 min

FALUN- Nemecký skokan na lyžiach Severin Freund si suverénnym spôsobom vybojoval na veľkom mostíku HS-134 zlatú medailu vo štvrtkových individuálnych pretekoch mužov na 52. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach vo švédskom Falune.

Dvadsaťšesťročnému rodákovi z Freyungu, ktorý viedol aj po prvom kole, namerali 134 a vo finálovom druhom pokuse rekord mostíka 135,5 metra, za čo získal od rozhodcov výslednú známku 268,7 bodu. "Chce to asi trochu času, aby som pochopil, čo som vlastne dokázal. Bola to úplne neuveriteľná súťaž, vyšlo mi všetko. V druhom kole som nechcel ísť na istotu, vtedy prichádzate o dôležité body. Išiel som do toho naplno a bol z toho rekordný skok," citoval portál sport1.de slová víťazného Freunda.

S obrovským odstupom 22,3 bodu skončil vo štvrtok večer druhý Rakúšan Gregor Schlierenzauer, pre 25-ročného rodáka z Rumu je to jubilejná 10. medaila z MS (bilancia: 6 - 4 - 0). Na bronzový stupienok sa až z 8. priečky po prvom kole katapultoval svetový šampión zo sobotňajšej súťaže na strednom mostíku HS-100 Nór Rune Velta (242,9 b.). Pre lídra Svetového pohára Petra Prevca zo Slovinska zostala nepopulárna štvrtá pozícia (241,8 b.), piaty bol hrdina Turné štyroch mostíkov na prelome rokov Stefan Kraft z Rakúska (237,7 b.) a najlepšiu šestku skompletizoval 32-ročný Anders Bardal z Nórska, ktorý figuroval po prvom kole ešte na striebornom stupni. Obhajca prvenstva z ostatných MS 2013 v talianskom Val di Fiemme a vlaňajší olympijský víťaz zo Soči na veľkom mostíku Kamil Stoch z Poľska obsadil v konečnom účtovaní až 12. miesto. Slovensko nemalo zastúpenie.

Severin Freund je s bilanciou 2-1-0 už najúspešnejším skokanom na lyžiach na MS 2015 vo Falune: v nedeľňajšej súťaži miešaných družstiev bol členom zlatého nemeckého tímu, na strednom mostíku HS-100 skončil druhý za Veltom. Spomenutý severan má tiež tri vzácne kovy z tohtoročného šampionátu vo Falune (1-1-1).

Freund vybojoval pre Nemecko (vrátane bývalej NDR) na majstrovstvách sveta šieste zlato v individuálnej súťaži mužov na veľkom mostíku v histórii, pred ním to dokázali Helmut Recknagel (v roku 1960 v Squaw Walley a v roku 1962 v Zakopanom), Hans-Georg Aschenbach (v roku 1974 práve vo Falune) a Martin Schmitt (v roku 1999 v Ramsau a v roku 2001 v Lahti). Po najcennejšom kove na ZOH 2014 v Soči (člen víťazného družstva mužov) a vlaňajšom zlate na MS v letoch na lyžiach v českom Harrachove získal primát aj na svetovom šampionáte v skokoch na lyžiach. Na MS má už 6 medailí, z toho dve individuálne (bilancia: 2 - 2 - 2). "Severin bol dnes jednoducho perfektný, k zaslúženému prvenstvu mu gratulujem. Nemyslel som si, že budem koučom majstra sveta," uviedol spokojný rakúsky tréner nemeckej reprezentácie skokanov na lyžiach Werner Schuster .

Majstrovstvá sveta 2015 v klasických lyžiarskych disciplínach - Falun (Švéd.):

Skoky na lyžiach - individuálna súťaž mužov na veľkom mostíku HS-134 - štvrtkové výsledky:
1. Severin Freund (Nem.) 268,7 bodu (134 m/135,5 m), 2. Gregor Schlierenzauer (Rak.) 246,4 (128 m/130 m), 3. Rune Velta (Nór.) 242,9 (126,5 m/128,5 m), 4. Peter Prevc (Slovin.) 241,8 (134 m/125,5 m), 5. Stefan Kraft (Rak.) 237,7 (125 m/125,5 m), 6. Anders Bardal (Nór.) 236,5 (131,5 m/122 m)