Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021Kristína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.08.2018 08:18 Ekonomika
Na trhu sú korporátne dlhopisy, ktoré môžu ľudí pripraviť o peniaze
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.08.2018 08:18 Ekonomika

Na trhu sú korporátne dlhopisy, ktoré môžu ľudí pripraviť o peniazeBRATISLAVA - Na slovenskom trhu pribúda ponúk na investovanie do korporátnych dlhopisov s výnosom viac ako 5 %. V čase nízkych úrokových sadzieb v bankách je to alternatíva aj pre drobných investorov.


Do korporátnych dlhopisov už Slováci vložili stovky miliónov eur. Na trhu sú však firmy, ktoré predávajú dlhopisy s vážnou pochybnosťou, či ich niekedy dokážu splatiť. Upozornil na to Jaroslav Ilek z portálu expertnafinancie.sk.

 

„Ľudí láka možnosť zarobiť si viac, preto aj banky zaradili do svojej ponuky korporátne dlhopisy. Ľudia si neuvedomujú, že je to úplne iný typ produktu ako termínovaný vklad, s väčším rizikom a bez garancie, že sa im peniaze vrátia,“ zdôraznil Ilek. Dlhopis je cenný papier, ktorým sa jeho emitent zaväzuje, že kupujúcemu uhradí nielen požičanú sumu, ale aj stanovený výnos. Pre firmy je to pôžička a cesta, ako získať peniaze aj od individuálnych investorov.

 

„Mnohé firmy majú problém so získaním bankového úveru. Banky od nich žiadajú obvykle aj vlastné zdroje. Pokiaľ ich firmy nemajú, hľadajú iné cesty, ako získať peniaze, a tými sú korporátne dlhopisy, ktoré môžu vydať. Pre kupujúcich existuje riziko, že o svoje peniaze môžu prísť. Vyplatenie dlhopisu nie je garantované, preto majú aj vyšší výnos,“ vysvetlil Ilek s tým, že každý investor by si mal preveriť, v akej kondícii je firma, ktorá vydáva dlhopis, akú má minulosť, tržby, aktíva.

 

„V súčasnosti sa dajú tieto informácie ľahko nájsť na internete v otvorených zdrojoch. Vždy je pri investovaní riziko, ale takto sa dá minimalizovať. Problém je, ak je na trhu nejaký pekný propagačný materiál, ale emitentom je malá firma, ktorá nemá tržby, históriu a je to len nástroj na získanie peňazí z trhu. Ak taká firma nedokáže splatiť svoje záväzky, investor sa nemusí dostať k svojim peniazom,“ konštatoval Ilek, ktorý tvrdí, že na slovenskom trhu sú aj dlhopisy, kde je vážna pochybnosť, či ich emitenti vôbec v budúcnosti splatia.

 

„Na trhu je viacero firiem, ktoré majú dobrý marketing, no nič neprodukujú a ponúkajú svoje korporátne dlhopisy. Výnosy ponúkajú na úrovni 7-8 %. Tie firmy však nebudú mať na to, aby splatili svoje záväzky,“ povedal Ilek.

 

Malí a individuálni investori by si mali premyslieť, či chcú vložiť svoje peniaze do korporátnych dlhopisov s vidinou vyššieho zhodnotenia. „Malí investori by mali skôr ako priamy nákup korporátnych dlhopisov uprednostniť dlhopisové fondy. Pokiaľ má emitent dlhopisu problém, tak ho má aj individuálny investor. Pri dlhopisovom fonde je riziko rozložené do viacerých cenných papierov a nemusí sa to prejaviť ani na výnose,“ dodal Ilek.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok