Béla
Bugár

Zuzana
Čapútová

Eduard
Chmelár

Štefan
Harabin

Marian
Kotleba

Milan
Krajniak

František
Mikloško

Rober
Mistrík

Róber
Švec

Bohumila
Tauchmannová

Juraj
Zábojník

Maroš
Šefčovič

Ivan
Zuzula

Jozef
Menyhárt

Martin
Daňo
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. feb. 2019Lívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Dr. Dani Ejzenberg, druhý zľava
Dr. Dani Ejzenberg, druhý zľava
05.12.2018 15:22 Zaujímavosti
Na svet prišlo prvé dieťa narodené prostredníctvom transplantátu od mŕtveho darcu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.12.2018 15:22 Zaujímavosti

Na svet prišlo prvé dieťa narodené prostredníctvom transplantátu od mŕtveho darcuSao Paulo - Lekári sú šokovaní. Po prvýkrát v histórii ľudstva sa podaril pôrod dieťaťa, ktorého mama prijala transplantát od mŕtveho darcu.


Prípad bol uverejnený v lekárskom časopise The Lancet. V minulosti sa už rôzni odborníci z celého sveta pokúšali o obdobný prípad. Zaznamenaných pokusov prebehlo celkom 10 a to konkrétne v USA, Turecku či dokonca aj v susednom Česku, no bez pozitívnych výsledkov.

 

Dani Ejzenberg, lekár  nemocnice Sao Paulo, ktorý mal pod palcom celý výskum sa vyjadril, že transplantácia prebehla v septembri 2016, keď mala darkyňa 32 rokov. Dokazuje tým len to, že takáto forma darcovstva je možná u žien, ktoré nemôžu mať deti. 

Súčasný zákon pre darovanie transplantátu maternice hovorí o tom, že orgán, alebo jeho časť musí pochádzať od živého člena rodiny, ktorý je súčasne aj ochotný byť darcom. 

 

"Štatistiky však hlásia, že ľudí, ktorí by  chceli darovať nejaký orgán aj za cenu smrti, je oveľa viac ako samotných darcov", hovorí doktor Ejzenberg.

 

Dodal však, "že všetky výsledky a účinky darcovstva maternice, od živých aj zosnulých darcov, sa musia ešte porovnať a zanalyzovať kvôli zdokonaleniu celého operačného procesu."

 

 

Odborníci odhadujú, že neplodnosť postihuje zhruba 10 až 15% párov na celom svete. Z toho približne 1 žena z 500 má problémy s reprodukčným procesom. Predtým ako bolo možné transplantovať maternicu žien, existovala jedine adopcia alebo surogačné (náhradné) materstvo.

V brazílskom prípade sa ale jedná o výnimku, pretože príjemca absolvoval pôrod bez maternice kvôli stavu nazývanému aj Mayer-Rokitanský-Küster-Hauserov syndróm, čo znamená že sa jedná o dedičnú anomáliu vývoja maternice. Napriek tomuto ochoreniu, aj po piatich mesiacoch od operácie vyzeralo všetko v poriadku. Transplantát nevykazoval žiadne známky odmietnutia a ultrazvukové vyšetrenia boli v normále. O dva mesiace na to bolo vykonané umelé oplodnenie a po desiatich dňoch sa potvrdilo u ženy úspešné tehotenstvo.

Dievčatko, prišlo na svet cisárskym rezom po tridsiatom piatom týždni a troch dňoch tehotenstva. Po pôrode vážilo 2550 gramov. Dnes už je spokojné, zdravé a spoznáva život ako každý novorodenec.reklama


Zdroj: L.Č. netky.sk

Foto:  TASR, PIXABAYNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok