Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovnaft, Bratislava
Slovnaft, Bratislava
11.05.2020 17:14 Environetky
Na Slovensku vznikne projekt zameraný na lepšiu kvalitu ovzdušia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.05.2020 17:14 Environetky

Na Slovensku vznikne projekt zameraný na lepšiu kvalitu ovzdušiaBRATISLAVA - Podpora výmeny tepelných kotlov v domácnostiach, urýchlenie zavádzania opatrení na zníženie emisií z dopravy a vykurovania či lepší monitoring kvality ovzdušia v regiónoch.


Realizácia potrvá 8 rokov 

Aj to sú ciele nového projektu Life Ip – Zlepšenie kvality životného prostredia, ktorý na svojej internetovej stránke predstavila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Projekt sa zameriava na zavádzanie konkrétnych opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia. Jeho realizácia bude rozdelená do štyroch fáz a potrvá osem rokov, od roku 2020 do roku 2027.

 

 

Členovia projektu 
Do projektu budú zapojené Ministerstvo životného prostredia (MŽP), SAŽP, Banskobystrický, Trenčiansky, Trnavský, Žilinský, Prešovský a Košický samosprávny kraj, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), Technická univerzita Vysokej školy banskej v Ostrave a súkromná spoločnosť Pedal Consulting.

 

Varovanie od EÚ 

Projekt má byť priamou odpoveďou na výzvu Európskej komisie (EK). V súvislosti s prekročením limitných hodnôt na ochranu zdravia čelí Slovensko aktuálne konaniu zo strany EK za porušenie požiadaviek smernice o kvalite okolitého ovzdušia. Hrozí mu pritom aj podanie žaloby na Súdny dvor EÚ.

 

 

Ako by to malo fungovať?
V rámci Life Ip chce preto Slovensko zriadiť pozície manažérov kvality ovzdušia a koordinačnú jednotku. Manažéri budú pôsobiť v 7 samosprávnych krajoch a vo vybraných mestách a obciach, ktoré potrebujú zlepšiť kvalitu ovzdušia. Koordinačná jednotka, zriadená na MŽP, bude metodicky riadiť prácu manažérov kvality ovzdušia. Zapojené inštitúcie chcú vo vybraných obciach vykonávať aj demonštračné projekty, v rámci ktorých bude vykonávať vzdelávacie aktivity v oblasti ochrany ovzdušia či dotovať výmenu vykurovacích kotlov.

 

 

Následne bude monitorovať zmeny nameraných hodnôt znečistenia. Vo vybraných mestách, v ktorých je hlavným zdrojom znečistenia doprava, chcú účastníci projektu vypracovať štúdie ako čo najviac znižovať negatívne vplyvy dopravy. Výsledky štúdií by sa mali začleniť do plánov udržateľnej mobility.

 

EÚ poskytne viac ako polovicu financií 
Celkový rozpočet projektu Life Ip je stanovený na 15 miliónov eur. Výška finančnej podpory Európskej únie (EÚ) bude deväť miliónov eur, zvyšných šesť miliónov eur bude poskytnutých zo štátneho rozpočtu a organizácií zapojených do projektu.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, Pixabay, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok