Na Slovensku vzniká superkomando: Zasiahne proti daňovým podvodníkom

NETKY.SK • 31 Júl 2013, 07:43 • 2 min
Na Slovensku vzniká superkomando: Zasiahne proti daňovým podvodníkom

BRATISLAVA - Daňovým podvodníkom bude dýchať na krk superkomando. Do boja proti obrovským daňovým únikom chce štát podľa informácií Pravdy nasadiť osobitný tím prokurátorov. Pôjde o osem špecialistov z odboru osobitného určenia na Generálnej prokuratúre, ktorí otvoria prípady daňových podvodov aj z minulosti.

slovakia

left justify in out

S vyšetrovateľmi daňovej kobry budú prokurátori spolupracovať najmä pri odhaľovaní daňovej kriminality, ktorú páchajú organizované skupiny v rámci celého Slovenska. To by malo viesť k tomu, že konanie s daňovými podvodníkmi, ktorí krajinu ročne pripravia o viac ako miliardu eur, by sa malo zrýchliť. Štát by rýchlejším trestaním páchateľov mohol prísť skôr k peniazom, o ktoré obrali štátnu kasu. Ich majetok by tak po ich odsúdení pripadol štátu. 

Podľa Pravdy sa na tom dohodli nový šéf Generálnej prokuratúry Jaromír Čižnár s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a policajným prezidentom Tiborom Gašparom na pracovnom rokovaní začiatkom týždňa. Generálna prokuratúra sa k zloženiu tímu a jeho náplni práce nevyjadrila. Generálny prokurátor aj poverený námestník pre trestný úsek Peter Šufliarsky boli na pracovných rokovaniach mimo Bratislavy. Úlohou špecializovaného útvaru zloženého z prokurátorov, policajtov a pracovníkov Finančnej správy bude podľa informácií Pravdy nielen chytanie veľkých rýb, toto superkomando sa pozrie aj na úniky daní v minulosti. Boj proti daňovej kriminalite označil Čižnár za jednu zo svojich priorít pri svojom vymenovaní do funkcie. „Je neprípustné, aby v tomto období štát prichádzal o stovky miliónov eur a tí, ktorí dane majú platiť, sú beztrestní,“ vyhlásil vtedy Čižnár. 

Spolupráca prokurátorov a daňovej kobry sa má posilniť aj na úrovni krajov. Policajný prezident Tibor Gašpar povedal, že nerokovali len o tejto spolupráci. Od jesene sa posilní na krajských policajných riaditeľstvách vyšetrovanie ekonomickej trestnej činnosti, vzniknú tam útvary odborov kriminálnej polície. V súčasnosti fungujú len v Bratislave a Košiciach. „Posilní sa spolupráca najmä na úrovni krajov. To bude druhý stupeň proti daňovým podvodom,“ povedal pre Pravdu policajný prezident Tibor Gašpar. 
Počet trestných činov, ktoré súvisia s podvodmi na daniach, stúpa. Kým roku 2010 polícia zaznamenala 2 702 trestných činov kvalifikovaných ako krátenie daní a štát prišiel touto trestnou činnosťou o 148 miliónov eur, vlani tento daňový trestný čin vyšetrovala polícia v 3 679 prípadoch a škody vyčíslila na 161 miliónov eur. Ekonómovia už v minulosti odhadli, že na DPH nám ročne uniká asi 1,2 miliardy eur. Za posledných päť mesiacov tohto roku polícia odhalila 1 881 prípadov daňovej kriminality. Škodu, ktorá týmito zločinmi vznikla štátu, policajti vyčíslili na 63 miliónov eur. Podľa policajnej štatistiky počet prípadov daňovej kriminality tvorí z celkovej kriminality takmer jednu pätinu trestných činov. 

Polícia za prvý polrok tohto roka obvinila z daňových podvodov desiatky osôb. „Národná jednotka finančnej polície pracuje na 445 prípadoch najzávažnejšej majetkovej a daňovej trestnej činnosti. V rámci daňovej kobry je to približne 40 prípadov. V tomto roku bolo obvinených 89 osôb,“ reagovala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová. V ďalších prípadoch polícia podala návrhy na obžalobu. Ide napríklad o prípad 12-člennej zločineckej skupiny, ktorá si neoprávnene uplatnila nárok na vrátenie DPH v rozsahu 4,5 milióna eur, kde v spolupráci s Finančnou správou sa polícii podarilo zachrániť 3,5 milióna eur. Polícia takisto ukončila prípad skupiny 17 páchateľov, ktorí si neoprávnene uplatňovali nadmerné odpočty v rozsahu dvoch miliónov eur. 

K rýchlejšiemu potrestaniu páchateľov daňových trestných činov má viesť aj iniciatíva rezortu spravodlivosti. Ministerstvo už hľadá spôsob, akým sa bude dať preveriť majetok podvodníkov, dokázať jeho pôvod a z právnej stránky dosiahnuť jeho prepadnutie v prospech štátu. Nanovo by mal byť tiež zavedený inštitút finančného vyšetrovania, kde by sa v Trestnom poriadku presne stanovilo, za akých podmienok môže polícia alebo prokuratúra takéto vyšetrovanie začať. Rezort spravodlivosti pripravuje vznik špeciálnych súdov, ktoré sa zamerajú len na túto trestnú činnosť. Pre boj s daňovými únikmi ministerstvo spravodlivosti otvorí aj otázku trestnoprávnej zodpovednosti firiem.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies