Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2021Edita
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Na Slovensku vlani žilo pod hranicou príjmovej chudoby 615-tisíc ľudí, teda 11,4 % obyvateľov.
Na Slovensku vlani žilo pod hranicou príjmovej chudoby 615-tisíc ľudí, teda 11,4 % obyvateľov.
02.08.2021 10:37 Domov
Na Slovensku sa rozmáha príjmová chudoba
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.08.2021 10:37 Domov

Na Slovensku sa rozmáha príjmová chudobaŠtatistický úrad zverejnil, že počet ľudí, príjmy ktorých boli nižšie než vypočítaná národná hranica chudoby, sa medziročne znížil o 23-tisíc. Na Slovensku vlani žilo pod hranicou príjmovej chudoby 615-tisíc ľudí, teda 11,4 % obyvateľov.


V Bratislavskom kraji je každý sedemnásty občan ohrozený chudobou alebo sociálnym vylúčením. Chudoba sa dnes dotýka až 665-tisíc Slovákov a podľa odborníkov toto číslo nie je konečné. Na Slovensku žije podľa štatistikov takmer 15 % ľudí pod hranicou príjmovej chudoby, čo predstavuje približne 615-tisíc ľudí. Pre pandémiu sa môže v tejto kategórii ocitnúť ďalších 20- až 50-tisíc ľudí, teda celkom až 665-tisíc občanov. V roku 2019 bolo príjmovou chudobou ohrozených 11,9 % obyvateľov.

 

 

Čo je to príjmová chudoba?

Keď napríklad jednočlenná domácnosť nedosahuje ročný príjem 5 222 eur, inak povedané 435 eur na mesiac. Pre domácnosť 2 dospelých s 2 deťmi do 14 rokov bola celková ročná hodnota hranice rizika chudoby na úrovni 10 966 eur, čo pre tento typ domácnosti predstavovalo priemerne 914 eur na mesiac.

 

Prečítajte si: Viete, čo je to rodičovský bonus? Zavedú ho aj na Slovensku!

 

„Za posledných desať rokov sa čisté mesačné príjmy domácnosti zvýšili o tretinu, zároveň sa však o takmer rovnaké percento zvýšili aj výdavky. Preto máme stále vysoké percento ľudí, ktorí spadajú do kategórie materiálnej deprivácie. Majú nedoplatky spojené s hypotékou, nájomným, úhradou za energie, splácaním nákupov na splátky a iných pôžičiek,“ povedala analytička Fingo.sk Lenka Buchláková.

 

Na túto úroveň sa prepadáva stále viac Slovákov s nízkymi príjmami. Pandémia len zdôraznila, že chudobnejší ešte viac chudobnejú. Viac ako 85 % zdravotne ťažko postihnutých má invalidný dôchodok pod hranicou chudoby, skoro 30 % starobných dôchodkov, teda viac ako 330-tisíc seniorov, má príjem pod hranicou chudoby.

 

A čo rodiny s jedným živiteľom a nízkopríjmové domácnosti? Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík odpovedal: "Očakávam, že tento a budúci rok sa bude chudoba ako fenomén Slovákov ešte viac prehlbovať."reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: slovak.statistics.sk/ cas.sk/ Netky KP

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok