Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovensko využije na rekonštrukciu ciest a železníc vyše deväť miliárd eur
Slovensko využije na rekonštrukciu ciest a železníc vyše deväť miliárd eur
05.10.2020 10:25 Domov
Slovensko využije viac ako 9 miliárd eur na modernizáciu dopravy, dočkáme sa konečne lepších ciest?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.10.2020 10:25 Domov

Slovensko využije viac ako 9 miliárd eur na modernizáciu dopravy, dočkáme sa konečne lepších ciest?BRATISLAVA - Na rekonštrukciu najviac využívaných ciest a železníc, ako aj na odstránenie dopravných kapacitných problémov chce Slovensko v rokoch 2021 až 2026 podľa národného integrovaného reformného plánu využiť takmer 9,1 miliardy eur.


Plán, ktorý pod názvom Moderné a úspešné Slovensko zverejnilo Ministerstvo financií SR, počíta aj s financiami na rozvoj transeurópskej dopravnej siete a kombinovanej dopravy.

 

Prioritou budú zelené projekty
"Prioritami je tiež znižovanie negatívnych vplyvov dopravy na životné prostredie elektrifikáciou železníc," píše sa v dokumente, na ktorom participovalo aj Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV SR).

 

 

Rezort dopravy chce peniaze využiť na zelené projekty. Tie sa budú týkať predovšetkým modernizácie železničnej infraštruktúry a dopravy.

 

Cieľom je do roku 2024 zvýšiť počet kilometrov najazdených vlakom na obyvateľa na úroveň priemeru Európskej únie zo súčasných 697 kilometrov na 941 kilometrov.

 

Mohlo by vás zaujímať: Správa ciest dostala zelenú, už čoskoro začnú s opravami vozoviek po celom Slovensku

 

Pribudnúť by mohli aj nové cyklotrasy 

Plán počíta s elektrifikáciou mestskej hromadnej dopravy a zavádzaním a budovaním infraštruktúry pre alternatívne zdroje energie v doprave.

 

Prioritou má byť aj zlepšovanie infraštruktúry pre mestskú a prímestskú cyklistickú dopravu ako aj odklon časti automobilovej dopravy z centier miest na novobudované obchvaty.

 

 

Na obnovu verejnej dopravy má ísť z európskych financií 300 miliónov eur. "Pre zvýšenie atraktivity verejnej dopravy je nutné optimalizovať jej sieť, zlepšiť intervaly a kvalitu vrátane zabezpečenia nadväznosti vlakov a autobusov," uvádza sa v dokumente.

 

 

Plán obnovy počíta s reformou legislatívy
Podľa plánu sa má zjednotiť a lepšie koordinovať financovanie, objednávanie a plánovanie verejnej dopravy Národnou dopravnou agentúrou a regionálnymi integrátormi.

 

V roku 2023 sa zavedie jednotná tarifa a postupne v spolupráci s mestami a obcami sa pristúpi k integrácii mestskej dopravy.

Plán obnovy ráta aj s reformou legislatívy v nasledujúcich dvoch rokoch. Konkrétne s úpravou zastaraných a neaktuálnych predpisov, noriem a legislatívy pre projektovanie dopravnej infraštruktúry. Zmeny zefektívnia technické riešenia, zvýšia ich prínosy a znížia náklady.

 Rezort dopravy a výstavby chce ukončiť zmeny zákonov o územnom plánovaní a výstavbe, posudzovaní vplyvov na životné prostredie a verejnom obstarávaní v roku 2022.

 

V tom istom roku mieni prijať nový zákon o verejnej doprave. Už v budúcom roku by sa malo pristúpiť k výstavbe a modernizácii dopravnej infraštruktúry už podľa nových pravidiel.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASR/Erika ĎurčováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok