Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. máj. 2022Viola
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
31.07.2019 13:49 Environetky
Na Slovensku pribudne nové chránené územie: Kde ho nájdeme?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.07.2019 13:49 Environetky

Na Slovensku pribudne nové chránené územie: Kde ho nájdeme?BRATISLAVA - Slovensko chce lepšie chrániť svoje unikátne územia, preto ochranári pripravujú vyhlásenie nového chráneného areálu Alúvium Hrona.


Ako na svojej stránke informuje Štátna ochrana prírody (ŠOP), cieľom navrhovaného CHA je ochrana samotného Hrona, ako aj brehových porastov a na ne viazaných rastlín a živočíchov európskeho a národného významu. Rieka Hron od svojho prameňa v blízkosti obce Telgárt v okrese Brezno až po Banskú Bystricu predstavuje podľa ŠOP jedinečný biokoridor horského a podhorského toku s dĺžkou približne 95,5 km. V tejto dĺžke na výmere 362,98 ha by sa mal rozprestierať navrhovaný chránený areál Alúvium Hrona, ktorý bude patriť k najrozsiahlejším a najdlhším chráneným územiam tohto typu na Slovensku, uviedla ŠOP.

 


Územie od prameňa Hrona po Banskú Bystricu bolo pre jeho jedinečnosť už zaradené do sústavy chránených území NATURA 2000 ako Územie európskeho významu Alúvium Hrona. Navrhované chránené územie nie je úplne totožné s týmto územím európskeho významu. "Hranice chráneného územia boli upravené na parcelný stav a vymedzené na základe terénneho mapovania z roku 2018 a zistenej prítomnosti biotopov a druhov určených ako predmet ochrany," vysvetlila ŠOP.

Predmetom ochrany v navrhovanom CHA Alúvium Hrona je vodný tok Hrona ako aj breh rieky s jej štrkovo-pieskovými náplavmi. Zahŕňa tiež brehové porasty s krovinovou a stromovou vegetáciou a porasty s trávnatou a bylinnou vegetáciou. "V obhospodarovaní tohto priestoru je potrebné vylúčiť aktivity zapríčiňujúce vysušovanie lokalít a pokles hladiny spodnej vody v tomto priestore," uviedla ŠOP. Predmetom ochrany sú mokrade a rašeliniská pri Hrone. Spomedzi živočíchov európskeho významu určených ako predmet ochrany k najcennejším patria mihuľa, hlavátka podunajská, vydra riečna, netopier obyčajný, podkovár malý či uchňa čierna.

 Ako zdôraznila ŠOP, chránené biotopy a druhy sú závislé od zachovania koryta a súčasného charakteru toku rieky Hron, ako aj od zachovania vodného režimu. Navrhnutý chránený areál podľa štátnych ochranárov čaká množstvo rokovaní a ďalších legislatívnych úkonov. "Ak budú úspešné, vznikne najdlhší chránený areál na Slovensku. Veríme, že sa nám takto podarí nielen zabezpečiť ochranu vzácnych biotopov, ale tiež zvýšiť povedomie miestnych obyvateľov o území, v ktorom žijú, jeho význame a vzácnosti," uzavrela ŠOP.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky IK

Foto:  Pixabay/PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok