Testovaných na slovensku
19681
Infikovaných na slovensku
682
Infikovaných svetovo
1517960
Úmrtí svetovo
88455
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. apr. 2020Milena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.01.2019 15:02 Ekonomika
Na Slovensku chýbajú nemecky hovoriaci zamestnanci, SNOPK to chce zmeniť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.01.2019 15:02 Ekonomika

Na Slovensku chýbajú nemecky hovoriaci zamestnanci, SNOPK to chce zmeniťBRATISLAVA – Ten kto ovláda viac ako jeden cudzí jazyk, má najlepšie šance získať dobre platenú a atraktívnu prácu. Platí to najmä na Slovensku, kde je aktívnych mnoho investorov z iných krajín.


Školy by mali mať možnosť ponúkať popri angličtine aj francúzštinu, nemčinu, ruštinu, španielčinu či taliančinu, povedali vo štvrtok novinárom zástupcovia Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK), Goetheho inštitútu a veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko.

 

Ministerstvo školstva chce od budúceho školského roka zliberalizovať výber prvého cudzieho jazyka na základných školách.

 

"Toto rozhodnutie ministerstva vítame, pretože sme zaznamenali na Slovensku veľký prepad v znalostiach ostatných cudzích jazykov," povedala Michaela Vita z veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko. Tento prepad podľa nej nastal od roku 2015, keď štát zaviedol angličtinu na základných školách ako jediný cudzí jazyk.

 

"Dvojjazyčnosť je dôležitá pre hospodárstvo v každej krajine. Na Slovensku je taká situácia, že práve zahraničné firmy sú nositeľom hospodárskeho rastu," povedal Peter Kompala zo SNOPK. Spolu s Goetheho inštitútom by chceli podnietiť záujem žiakov o vyučovanie nemčiny, pretože "takmer každý druhý podnik považuje nemčinu za veľmi dôležitú znalosť".

 

 

Koľko v súčasnosti chýba na Slovensku pracovníkov so znalosťou nemeckého jazyka, však nespresnil. Viac zamestnancov s takýmito znalosťami podľa neho môže dokonca zvýšiť dopyt, lebo prilákajú ďalších nemeckých investorov.

 

Podľa Friedricha Dalhausa z Goetheho inštitútu však nejde iba o nemčinu. Nejde ani o angličtinu. "Dvojjazyčnosť je dôležitá pre hospodárstvo v každej krajine," povedal.

 

Angličtina podľa Michaely Vita napriek liberalizácii vyučovania cudzích jazykov na základných školách zostane aj v budúcnosti najdôležitejším jazykom v hospodárstve aj v iných oblastiach. "Je ale treba, aby ľudia ovládali v Európe minimálne dva cudzie jazyky. Iba tak budú atraktívni pre pracovný trh," dodala Vita.reklama


reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok