Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. jún. 2023Karolína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Kráter na Sibíri
Kráter na Sibíri
20.02.2021 13:56 Zaujímavosti
Na Sibíri vznikli záhadné explózie a krátery. Vedci už zistili príčinu!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.02.2021 13:56 Zaujímavosti

Na Sibíri vznikli záhadné explózie a krátery. Vedci už zistili príčinu!POLÁRNY KRUH - Na Sibíri explodovala zemina a vytvorila obrovské krátery. Doposiaľ nevedeli čo sa stalo.


V júli bol na polárnom kruhu oblasti objavený obrovský kráter spôsobený mohutnou explóziou . Bol to už 17. kráter od roku 2013 nachádzajúci sa na odľahlých poloostrovoch Jamal a Gyda v ruskej Arktíde. Portál ledbible.com zverejnil i fotografie.

 

 

Vyvrátenie konšpiračných teórií

 

Existuje množstvo teórií o pôvode kráterov. Niektoré špekulovali o rakete z Kremľa a jej testovaní a taktiež o mimozemšťanoch.

Vedci to však zobrali do svojich rúk. Pomocou dronu vytvorili 3D model posledného spozorovaného krátera, ktorý odvodili zo satelitných snímok a ktorý spôsobil výbuch medzi 15. májom a 9. júnom 2020.

 

 

Priebeh akcie

 

Autor štúdie Igor Bogoyavlensky z Výskumného ústavu pre ropu a plyn Ruskej akadémie vied riadil dron a musel ležať na okraji 30 metrov hlbokého krátera a visieť rukami nad okrajom. Dron takmer stratil.

 

Model, ktorý vytvorili, ukazoval dutiny na dne krátera, čo v podstate potvrdilo ich hypotézu o nahromadení metánového plynu v ľadovej dutine a to spôsobilo, že sa na zemi vytvoril kopec, ktorý nakoniec explodoval a zanechal po sebe kráter.

 

 

Zvyšujúce sa letné teploty by mohli prinášať viac takých výbuchov

 

Vedci ešte zďaleka nevyriešili túto záhadu, pretože je potrebné dokázať prečo sa metán pod zemou hromadí. Vraj by mohla byť príčinou i zmena podnebia.

Čo by v podstate znamenalo, že permafrost (trvalo zamrznutá pôda) počas leta topí a to umožňuje presakovanie metánu, ktorý je zachytený v pôde.

 

 

Potvrdil to i Evgeny Chuvilin, vedúci vedecký pracovník Centra vedy a technológie Skolkovského inštitútu pre obnovu uhľovodíkov v Moskve. „Zmena podnebia má samozrejme vplyv na pravdepodobnosť výskytu kráterov vyfukujúcich plyn v arktickom permafroste.Toto je ročné obdobie s veľkým prílivom slnečnej energie, ktorá spôsobuje topenie snehu a zahrievanie horných vrstiev zeme, čo spôsobuje zmeny ich vlastností a správania,“ povedal pre CNN.

 

 

Nebezpečenstvo

 

Objavené krátery boli doposiaľ nájdené úplnou náhodou, počas letov vrtuľníkom a na veľmi odľahlých miestach. Stále však existuje hrozba pre pôvodné obyvateľstvo a vedci dúfajú, že ďalšie štúdie im umožnia predpovedať nasledovné úniky.

 reklama


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  ledbible.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok