Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. okt. 2021Terézia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Na snímke obžalovaný Štefan Ágh.
Na snímke obžalovaný Štefan Ágh.
28.09.2021 13:47 Domov
AKTUALIZÁCIA: Proces so Štefanom Ághom odročili. Záverečné reči odznejú v stredu!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.09.2021 13:47 Domov

AKTUALIZÁCIA: Proces so Štefanom Ághom odročili. Záverečné reči odznejú v stredu!BRATISLAVA - Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku dnes pokračuje pojednávanie so Štefanom Ághom v kauze televíznych zmeniek TV Markíza. Senát Špecializovaného trestného súdu pripustil posledný dôkaz obhajoby, utajované listinné dôkazy. Išlo správu Slovenskej informačnej služby, ktorú prečítali. Senát prerušil hlavné pojednávanie do nasledujúceho dňa.


Aktualizácia 28.9. 16:10

Na záver utorkového procesu súd odmietol návrh obhajoby z júla tohto roku na doplnenie znaleckého posudku, ako aj prečítanie novinového článku z mája 1995. "Bolo vykonané už dostatočné znalecké dokazovanie. Ďalšie dôkazy sa vykonávať nebudú. Vyhlasujem dokazovanie za skončené," zdôraznil predseda senátu ŠTS.

 

Čítali sa písomné dôkazy, ktoré navrhol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, ako aj obhajca obžalovaného Štefan Neszméry. Malo ísť o dôkazy,  tajné správy Slovenskej informačnej služby, k existencii zmeniek. Obhajca TV Markíza Tomáš Kamenec predložil ako posledné dva dôkazy – rozhodnutie Krajského súdu (KS) v Bratislave, Okresného súdu v Bratislave V a Najvyššieho súdu SR súvisiace s kauzami zmeniek.

 

"Skutočne nemôžem v tejto chvíli bližšie komentovať dokazovanie, lebo dnes to bolo až neobvyklé o vylúčení verejnosti. Nepochybne sa zajtra dozviete viac v záverečnej reči. Môžem snáď povedať len toľko, že z môjho pohľadu dôvodnosť obžaloby tu nepochybne je. Tieto listiny ma takpovediac vôbec nevyrušili a predpokladal som, že by mohli byť v rôznej forme, možno aj sfalšovanej, predložené na hlavnom pojednávaní. Preto som sa s týmto dôkazom vysporiadal v prípravnom konaní a dostali sme jasné odpovede aj na tieto otázky od štátnych orgánov," uviedol na záver utorkového procesu Šanta.

Obžalovaný, ako aj obhajca Neszméry odmietli komentovať ukončené dokazovania a v utorok predložené dôkazy.

 

"Porušil by som zákon, keby som sa vyjadroval," uviedol na margo dvoch utajených dokumentov advokát Neszméry.

 

Pôvodná správa

Na proces sa dostavil obžalovaný, jeho obhajca, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta a aj právni zástupcovia televízie. Vypovedať ako prvá začala znalkyňa, ktorá vypracovala posudok za Kriminalistický a expertízny ústav (KEÚ) Policajného zboru. Posudok k zmenkám vypracovala v septembri 2019. "Od roku 2016, keď mali byť vytvorené zmenky, uplynula značná doba umelého starnutia dokumentov," povedala. "Výsledky skúmania nie sú relevantné, čo malo byť úlohou znalca." 

 

 

Súvisiaci článok: AKTUALIZÁCIA: Proces so Štefanom Ághom je odročený. Ágh chce predložiť ako dôkaz neznámu obálku!

 

Neznáma obálka ako dôkaz
Proces je naplánovaný aj na stredu 29. 9.. Obžalovaný chce ešte v rámci dokazovania predložiť ako dôkaz neznámu obálku. Naposledy 10. septembra vypovedal pred súdom prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a podnikateľ Milan Fiľo.

 

"Osobne si myslím, že sme sa z výpovede týchto svedkov dozvedeli veľmi veľa. Aj tieto dôkazy potvrdili dôvodnosť podania obžaloby. Svedkovia jasne vypovedali, že nemali o zmenkách žiadne vedomosti a ak by o nejakom ručiteľskom záväzku Markízy vedeli, vôbec by nevstupovali do Markízy," povedal Šanta.

 

 

V prípade viac ako mesiac predtým vypovedali aj bývalí riaditelia TV Markíza, podnikateľ Jozef Dufčák a iní svedkovia.

 

Senát Špecializovaného trestného súdu pripustil utajované listinné dôkazy. Počas ich čítania v utorok druhý raz vylúčil z pojednávania verejnosť.

 

Má ísť o správu Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá má podľa obžalovaného potvrdiť, že tajná služba mala vedomosť o existencii zmeniek. Takýto utajený dôkaz obhajoba avizovala v lete tohto roku. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta však kategoricky odmietol tento dôkaz.

 

"Správa, ktorú sme si vypočuli v utajenom režime dopoludnia, je jednoznačná. Všetko, čo je nad rámec tejto správy, je pamflet a rovnako sfalšované. S najväčšou pravdepodobnosťou to bolo vyrobené dodatočne. Navrhujem zamietnuť takýto dôkaz," zdôraznil. Rovnaký názor zastávajú právni zástupcovia televízie. "Pôjde o vyfabrikovaný dôkaz, ktorý má slúžiť obhajobe," zdôraznil advokát Tomáš Kamenec.

 

"S týmito tajomnými obálkami a listinami operoval už v prípravnom konaní. Ja som hlboko presvedčený, že som sa ako prokurátor s týmto návrhom vysporiadal. Súd ma k dispozícii dôkaz z mojej strany, ktorý spochybní tieto snahy obžalovaného o predkladanie nejakého relevantného dôkazu. Bližšie sa ale vyjadriť nemôžem, lebo je to vykonávanie dôkazov v utajenom režime,“ zdôraznil prokurátor 10. septembra. 

 

Súd si predtým vypočul posledný obrazovo-zvukový záznam. Išlo o televízne správy TV Markíza z roku 1998. V nich nebohý advokát Ernest Valko odmietol, že by spolupracoval a zastupoval podnikateľa Mariana Kočnera. Pripustil, že zastupoval v minulosti bývalú spolumajiteľku televízie Sylviu Klaus-Volzovú a potom jej vypovedal plnú moc. Valko sa vyjadroval k možným exekúciám smerom k TV Markíza a k vlastníckym právam.

 

 

Pojednávanie so Štefanom Ághom sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky v sume 34,5 milióna eur nesfalšoval a sú pravé. V minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej v januári Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska a podnikateľa Mariana Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody. Štefana Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, napokon vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok