Pred minským kostolom ľudia držali jeho fotografie, nechýbali ani červeno-biele stuhy. Niekoľko kilometrov dlhý rad smútiacich ľudí sa presunul na cintorín.
Raman Bandarenka zomrel 12. novembra, deň po udalostiach v Minsku. Zadržať ho mali muži, ktorí mali odstraňovať stuhy v bielo-červených farbách. Následne ho mali vziať muži do dodávky. Ľudsko-právni aktivisti tvrdia, že v dopravnom prostredku Bandarenku zbili. Tridsaťjedenročný muž umrel v dôsledku zranení hlavy.
K zodpovednosti za jeho smrť sa však polícia nepriznáva a absolútne ju popiera. Podľa mužov zákona sa mal zraniť pri bitke. Vyšetrovatelia sa tiež nazdávajú, že Bielorus bol pod vplyvom alkoholu.
Agentúra AP dodala, že tí novinári a lekár, ktorí dali správu o absencii alkoholu v krvi, sú už zatknutí.
Protestujúci sú v uliciach Minsku od prezidentských volieb, ktoré v krajine prebehli 9. augusta a malo sa v nich podľa ich mienky podvádzať. Tvrdenia o manipulácii volieb však nemá len opozícia, ale aj niektorí volební pracovníci.
Počas série protestov, ako tvrdia aktivisti snažiaci sa o dodržiavanie ľudských práv, bolo zadržaných viac ako 19-tisíc osôb, tisíce dokonca mali bezpečnostné zložky Lukašenkovho režimu zbiť.
Západné krajiny už za správanie bieloruského prezidenta uvalili na predstaviteľov režimu sankcie. K Európskej únii sa v piatok pripojilo aj Nórske kráľovstvo. Pobaltské krajiny zase ešte rozšírili sankčný zoznam o ministra športu a šéfa rezortu informácií.
Prečítajte si aj tieto informácie o priebehu smrti aktivistu.
Prečítajte si aj o tom, ako Lukašenkovu krajinu vnímajú Slováci, ktorí žijú, alebo pôsobili v Bielorusku.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.