Ako diplomat konštatoval, že Slovensko je v Strednej Ázii v hospodárskej oblasti aktívne už dlhodobo, aj keď štatistiky v tomto smere nevykazujú neustály rast. V minulosti došlo aj k poklesu obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Kazachstanom, no v súčasnosti má tento ukazovateľ opäť rastúcu tendenciu.
"Vidím veľký priestor pre Slovensko v oblasti manažmentu vody, vodného hospodárstva. Celá Stredná Ázia je oblasť, kde voda je problémovou otázkou, či už je to z pohľadu životného prostredia. Všetci vieme, že Aralské more vysychá, problém je aj s čistotou Kaspického mora, problémom ostáva vyrovnanie sa s rôznymi sovietskymi plánmi ešte z 30. rokov, keď sa otáčali toky riek, aby sa zabezpečila voda na závlahy na pestovanie bavlny v Uzbekistane a tak ďalej," vysvetlil diplomat. "Tieto stavby mnohé veľmi zúfalo potrebujú rekonštrukciu, opravy. Toto sú oblasti, kde Slovensko má kapacity, má technológie a vie ich ponúknuť, vodohospodári a hydrológovia už v tejto oblasti sú prítomní," dodal.
Západ Kazachstanu sú suché oblasti, kde je problém s vodou, resp. s dostupnosťou pitnej vody. "Máme expertízu, pretože máme k dispozícii odborníkov, máme k dispozícii firmy, ktoré sa tejto problematike venujú, majú kapacity, dokázali by sme prísť. Máme skúsenosti z budovania priehrad na hraničných vodách, s navigáciou, s vodnou dopravou na hraničných vodách, toto je všetko, čo vieme ponúknuť. A minimálne v Kazachstane je záujem budovať spoluprácu v tejto oblasti,“ akcentoval veľvyslanec.
Celkom iné pomery panujú na východe Kazachstanu, v hornatej oblasti na hraniciach s Čínou. Tam, naopak, bojujú s každoročnými záplavami, keď sa topia snehy v horách. Drvivá väčšina, ak už nie všetky snímače, ktoré tu merajú prietok vody i jej kvalitu, majú pôvod zo Slovenska. "Tento manažment vody z akéhokoľvek pohľadu – či už je to otázka životného prostredia, hospodárstva, energetiky – to chcem ponúknuť," podčiarkol Milan Kollár.
Slovenský veľvyslanec v Astane chce skúmať ďalšie možnosti pre investície. Na dvoch miestach v Kazachstane slovenská firma stavia zimný štadión, Slovensko sa tiež snaží investovať v oblasti zdravotníctva, zdravotníckej diagnostiky. "Tu v Astane je pobočka košickej očnej kliniky Oftum, kde nejde len o investíciu v zmysle postavenia zariadenia, ale slovenskí odborníci sem chodia, zaškoľujú personál, operujú a tak ďalej," priblížil diplomat a vyjadril nádej, že spolupráca medzi oboma krajinami bude na vysokej úrovni.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.