Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.07.2018 14:48 Domov
Na manažment vody sa chce sústrediť slovenský diplomat v Astane
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.07.2018 14:48 Domov

Na manažment vody sa chce sústrediť slovenský diplomat v AstaneASTANA – Manažment vody a účasť Slovenska, resp. slovenských firiem na obnove vodných stavieb v stredoázijskom regióne bude jednou z priorít nového mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky (SR) pre Kazachstan a Kirgizsko so sídlom v Astane Milana Kollára. K ďalším prioritám svojej misie veľvyslanec zaradil podporu obchodnej výmeny a podporu investícií medzi SR a Kazachstanom. Milan Kollár poskytol v uplynulých dňoch rozhovor pre TASR v Astane.


Ako diplomat konštatoval, že Slovensko je v Strednej Ázii v hospodárskej oblasti aktívne už dlhodobo, aj keď štatistiky v tomto smere nevykazujú neustály rast. V minulosti došlo aj k poklesu obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Kazachstanom, no v súčasnosti má tento ukazovateľ opäť rastúcu tendenciu.

 

"Vidím veľký priestor pre Slovensko v oblasti manažmentu vody, vodného hospodárstva. Celá Stredná Ázia je oblasť, kde voda je problémovou otázkou, či už je to z pohľadu životného prostredia. Všetci vieme, že Aralské more vysychá, problém je aj s čistotou Kaspického mora, problémom ostáva vyrovnanie sa s rôznymi sovietskymi plánmi ešte z 30. rokov, keď sa otáčali toky riek, aby sa zabezpečila voda na závlahy na pestovanie bavlny v Uzbekistane a tak ďalej," vysvetlil diplomat. "Tieto stavby mnohé veľmi zúfalo potrebujú rekonštrukciu, opravy. Toto sú oblasti, kde Slovensko má kapacity, má technológie a vie ich ponúknuť, vodohospodári a hydrológovia už v tejto oblasti sú prítomní," dodal.

 

Západ Kazachstanu sú suché oblasti, kde je problém s vodou, resp. s dostupnosťou pitnej vody. "Máme expertízu, pretože máme k dispozícii odborníkov, máme k dispozícii firmy, ktoré sa tejto problematike venujú, majú kapacity, dokázali by sme prísť. Máme skúsenosti z budovania priehrad na hraničných vodách, s navigáciou, s vodnou dopravou na hraničných vodách, toto je všetko, čo vieme ponúknuť. A minimálne v Kazachstane je záujem budovať spoluprácu v tejto oblasti,“ akcentoval veľvyslanec.

 

Celkom iné pomery panujú na východe Kazachstanu, v hornatej oblasti na hraniciach s Čínou. Tam, naopak, bojujú s každoročnými záplavami, keď sa topia snehy v horách. Drvivá väčšina, ak už nie všetky snímače, ktoré tu merajú prietok vody i jej kvalitu, majú pôvod zo Slovenska. "Tento manažment vody z akéhokoľvek pohľadu – či už je to otázka životného prostredia, hospodárstva, energetiky – to chcem ponúknuť," podčiarkol Milan Kollár.

 

Slovenský veľvyslanec v Astane chce skúmať ďalšie možnosti pre investície. Na dvoch miestach v Kazachstane slovenská firma stavia zimný štadión, Slovensko sa tiež snaží investovať v oblasti zdravotníctva, zdravotníckej diagnostiky. "Tu v Astane je pobočka košickej očnej kliniky Oftum, kde nejde len o investíciu v zmysle postavenia zariadenia, ale slovenskí odborníci sem chodia, zaškoľujú personál, operujú a tak ďalej," priblížil diplomat a vyjadril nádej, že spolupráca medzi oboma krajinami bude na vysokej úrovni.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok