Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. nov. 2018Leopold
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.07.2018 14:48 Domov
Na manažment vody sa chce sústrediť slovenský diplomat v Astane
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.07.2018 14:48 Domov

Na manažment vody sa chce sústrediť slovenský diplomat v AstaneASTANA – Manažment vody a účasť Slovenska, resp. slovenských firiem na obnove vodných stavieb v stredoázijskom regióne bude jednou z priorít nového mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky (SR) pre Kazachstan a Kirgizsko so sídlom v Astane Milana Kollára. K ďalším prioritám svojej misie veľvyslanec zaradil podporu obchodnej výmeny a podporu investícií medzi SR a Kazachstanom. Milan Kollár poskytol v uplynulých dňoch rozhovor pre TASR v Astane.


Ako diplomat konštatoval, že Slovensko je v Strednej Ázii v hospodárskej oblasti aktívne už dlhodobo, aj keď štatistiky v tomto smere nevykazujú neustály rast. V minulosti došlo aj k poklesu obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Kazachstanom, no v súčasnosti má tento ukazovateľ opäť rastúcu tendenciu.

 

"Vidím veľký priestor pre Slovensko v oblasti manažmentu vody, vodného hospodárstva. Celá Stredná Ázia je oblasť, kde voda je problémovou otázkou, či už je to z pohľadu životného prostredia. Všetci vieme, že Aralské more vysychá, problém je aj s čistotou Kaspického mora, problémom ostáva vyrovnanie sa s rôznymi sovietskymi plánmi ešte z 30. rokov, keď sa otáčali toky riek, aby sa zabezpečila voda na závlahy na pestovanie bavlny v Uzbekistane a tak ďalej," vysvetlil diplomat. "Tieto stavby mnohé veľmi zúfalo potrebujú rekonštrukciu, opravy. Toto sú oblasti, kde Slovensko má kapacity, má technológie a vie ich ponúknuť, vodohospodári a hydrológovia už v tejto oblasti sú prítomní," dodal.

 

Západ Kazachstanu sú suché oblasti, kde je problém s vodou, resp. s dostupnosťou pitnej vody. "Máme expertízu, pretože máme k dispozícii odborníkov, máme k dispozícii firmy, ktoré sa tejto problematike venujú, majú kapacity, dokázali by sme prísť. Máme skúsenosti z budovania priehrad na hraničných vodách, s navigáciou, s vodnou dopravou na hraničných vodách, toto je všetko, čo vieme ponúknuť. A minimálne v Kazachstane je záujem budovať spoluprácu v tejto oblasti,“ akcentoval veľvyslanec.

 

Celkom iné pomery panujú na východe Kazachstanu, v hornatej oblasti na hraniciach s Čínou. Tam, naopak, bojujú s každoročnými záplavami, keď sa topia snehy v horách. Drvivá väčšina, ak už nie všetky snímače, ktoré tu merajú prietok vody i jej kvalitu, majú pôvod zo Slovenska. "Tento manažment vody z akéhokoľvek pohľadu – či už je to otázka životného prostredia, hospodárstva, energetiky – to chcem ponúknuť," podčiarkol Milan Kollár.

 

Slovenský veľvyslanec v Astane chce skúmať ďalšie možnosti pre investície. Na dvoch miestach v Kazachstane slovenská firma stavia zimný štadión, Slovensko sa tiež snaží investovať v oblasti zdravotníctva, zdravotníckej diagnostiky. "Tu v Astane je pobočka košickej očnej kliniky Oftum, kde nejde len o investíciu v zmysle postavenia zariadenia, ale slovenskí odborníci sem chodia, zaškoľujú personál, operujú a tak ďalej," priblížil diplomat a vyjadril nádej, že spolupráca medzi oboma krajinami bude na vysokej úrovni.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok