Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Sme tým, čo jeme.
Sme tým, čo jeme.
10.08.2021 08:09 Zaujímavosti
Na ktoré pokrmy by sme si mali dávať pozor?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.08.2021 08:09 Zaujímavosti

Na ktoré pokrmy by sme si mali dávať pozor?Téma najvhodnejšieho spôsobu stravovania nikdy neumiera. Je živá v ktoromkoľvek storočí a neustáva ani vtedy, keď spoločnosť rieši závažnejšie problémy.


Nie je na tom ani nič čudné, telo má človek predsa len jedno, a preto by si ho až do posledného výdychu rád zachoval v čo najlepšom stave. Staroba síce nikoho neušetrí a s vyšším vekom dá určite pocítiť, že sa jej viac nezbaví a bude si musieť na ňu zvyknúť, avšak bolo by priam rozprávkové cítiť sa sviežo a zdravo aj po prekročení veku 90 rokov.

 


Na tom, čo je naozaj prospešné a čomu sa v rámci výberu jedla radšej vyhnúť, sa zrejme celkom nezhodneme, ale aspoň sa dá zamyslieť a preskúmať, na ktorej strane sa nachádza pravda. Povedať mal čo aj Ježiš, ktorý najmä pri jednej príležitosti vyslovil dosť ostrú a priamočiaru kritiku.


Neumyté ruky
Ako bývalo zvykom, Ježiš bol obklopený nemalým zástupom poslucháčov. Obzvlášť farizeji, ktorí boli považovaní za popredných mužov v Izraeli, sa ho vtedy vychystali navštíviť. Všímali si a pozorovali a čosi sa im znepáčilo. Dvanásti učeníci totiž jedli chlieb a než si ho vložili do úst, neumyli si ruky. Podobné správanie sa javilo ako neodpustiteľné, pretože v tom období sa to nepočítalo ako prehrešok proti hygiene, ale čin sa označoval ako priestupok namierený voči existujúcemu zákonu.

 


Farizeji boli známi tým, že im dodržiavanie pravidiel nebolo cudzie a ktokoľvek sa priečil, v ich očiach získal postavenie hriešnika. Svoj názor sa nehanbili vyslovovať verejne, a tak sa Ježiša spýtali, ako mohol dovoliť hrubé porušenie obyčajov. On sa nebál byť úprimný a bez toho, aby nechával miesto na domýšľanie, odsúdil ich pokrytectvo. Pripomenul im, že nestačí pred všetkými zachovávať náboženstvo, pretože pokiaľ je srdce od Boha vzdialené, nič nebude mať význam.

 

Čo znečisťuje
Ježiš sa roztržkou nedal priviesť k otupenosti, naopak, inšpirovala ho k ponúknutiu lekcie. Farizeji sa síce vzdialili a dobrovoľne sa ochudobnili, ale i tak ostala veľká časť dychtivých počúvajúcich, ktorí boli pripravení zapamätať si čokoľvek, čo by im mohol rečami odovzdať.

 

"Nie to, čo vchádza do človeka ho znečisťuje, ale poškvrňuje ho to, čo z neho vychádza," prehovoril tak, aby bolo viditeľné, že nevraví do vetra.

 


Slová vysvetlil spôsobom, že čokoľvek by sa jedlo, nemá moc spôsobiť nečistotu, čím vyhlásil každý pokrm za čistý. Dôrazne však varoval pred tým, čo sa ukazuje navonok v slovách a v skutkoch. Najdôležitejšie je totiž ľudské srdce a všetko zlé, či nevera, vraždy, nenávisť a kadečo iné, sa začína tam. Pokiaľ sa nedá dostatočný pozor, zloba sa vyleje a bude badateľná aj cítiteľná.


Samozrejme, nie je nič zlé starať sa o pestrosť v stravovaní, ale nech sa nezabúda na najpodstatnejšie. Všetka človečina je totiž uschovaná v srdci.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Pexels, Pixabay, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok