Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
07.11.2016 09:44 Domov
Na kontrolu strechy pred zimou je najvyšší čas
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.11.2016 09:44 Domov

Na kontrolu strechy pred zimou je najvyšší časBRATISLAVA - Aj napriek tomu, že do príchodu zimy ostáva relatívne dosť času, majitelia a správcovia budov by už mali začať s prípravou strechy na zimné obdobie.


"Dôslednou revíziou je možné predísť škodám, ktoré v prípade budov zima napácha najčastejšie práve na strechách," odôvodňuje radu Martin Urbanec zo spoločnosti, ktorá sa zaoberá výrobou strešných krytín.

 

"Vzhľadom na riziká, ktoré súvisia s pádom cencúľov zo striech či škodou, spôsobenou tiažou a zosuvmi snehu, musia revíziou prejsť strešné krytiny, konštrukcie, klampiarske prvky, odkvapy, ale aj tesnenie, strešné okná či vikiere," povedal Urbanec pre TASR.

 

V prípade odtokového systému poukázal na nevyhnutnú kontrolu čistoty žľabov, zvodov či spojok. "Je potrebné z nich odstrániť nahromadené lístie, machy či ďalšie nečistoty, ktoré zabraňujú prietoku vody a môžu spôsobiť popraskanie odkvapov," vysvetlil. Nabáda tiež dobre skontrolovať aj to, či sú spoje odkvapu pevné a tesné a či jednotlivé časti dobre nadväzujú. "V opačnom prípade totiž môže voda pretekať či unikať a tým páchať škody na fasáde domu," upozornil. Dodal, že pri drsných a mrazivých zimách sa oplatí nainštalovať aj protizámrazové odkvapové systémy.

 

V prípade strešnej krytiny odporúča odborník pristúpiť k oprave akokoľvek poškodenej či uvoľnenej strešnej pokládky. Zvýraznil, že počas dní s nádielkou snehu je nevyhnutné sneh zo strechy pravidelne zhadzovať. "Inak môže dôjsť k narušeniu jej stability, zvyšuje sa tiež riziko zatekania," upozornil. Dôkladnejšiu pozornosť si vyžadujú strešné tašky, najmä oplechované prvky, ktoré sa vyskytujú pri bočných spojoch, komínoch, strešných oknách a podobne. Ľahká plechová krytina je na údržbu menej náročná. "Tieto krytiny zvyknú byť vybavené zvláštnou vodnou drážkou, ktorá zabraňuje vniknutiu dažďovej vody a snehu medzerami v mieste prekrytia jednotlivých profilov," vysvetlil.

 

Ak sa budova nachádza v nadmorskej výške nad 600 metrov, jej majiteľ či správca musí pamätať na inštaláciu protisnehových opatrení, ako sú snehové zábrany, háky, zachytávače snehu, sneholomy, rozrážače snehu. "V horských oblastiach, kde sneh zaťažuje strechy podstatne viac než v nížinách, sa oplatí zainvestovať aj do protisnehových tašiek," dodal Urbanec.

 

Predísť prípadnému zatekaniu do podkrovných priestorov pomáha kontrola stavu tesnenia na strechách, okolo strešných okien alebo vikierov. "Zároveň je dobré ošetriť drevené strešné okná kvalitným náterom, aby boli ochránené pred vlhkosťou a nepriaznivými klimatickými javmi. V zimnom období by som takisto neodporúčal vetrať prostredníctvom strešných okien či vikierov, jednak preto, že sa tým sneh a voda dostávajú do interiéru, ale aj preto, že dochádza k tepelnému úniku," uviedol odborník.

 

Urbanec takisto nabáda k zvýšenej opatrnosti a obozretnosti pri revíznych úkonoch. Poukázal pritom na prieskum serveru bozpinfo.cz, z ktorého vyplýva, že pády zo strechy, prípadne prepad strechou kvôli prelomeniu krytiny, tvorí až pätinu smrteľných úrazov v Českej republike. "Nepohybujte sa na streche, ak prší, alebo je hmla, prípadne ak fúka silný vietor. Takisto nič zo strechy nezhadzujte bez toho, aby ste si neoverili, že pod vami nikto nestojí," varoval pred rizikom tragédií, ku ktorým môže neopatrnosťou dôjsť.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok