Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
8. aug. 2022Oskár
BratislavaBratislava 16°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.10.2021 19:25 Koronavirus
AKTUALIZOVANÉ: Na covid mape Slovenska sa od dnes objavia čierne okresy!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.10.2021 19:25 Koronavirus

AKTUALIZOVANÉ: Na covid mape Slovenska sa od dnes objavia čierne okresy!BRATISLAVA - Od pondelka (18. októbra) sa podľa Covid automatu zaradí až päť okresov do čiernej farby.


Aktualizované 18. októbra 7:37

 

Epidemiologická situácia v súvislosti s novým koronavírusom sa oproti predchádzajúcemu týždňu opäť zhoršila. Od pondelka (18. októbra) bude na Slovensku v čiernej farbe päť okresov. Rastie aj pozitivita vykonaných PCR a antigénových testov

 

 

Počet hospitalizovaných pribúda

Ku koncu októbra by denne mohlo pribudnúť približne 3 000 prípadov. Vo štvrtok (14. októbra) o tom informoval šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík s tým, že pre ochorenie COVID-19 by mohlo v októbri zomrieť 450 až 550 osôb, čo by mohlo predstavovať oproti iným rokom nadúmrtnosť na úrovni desiatich percent.

 

Mišík priblížil, že aktuálne v nemocniciach pre nový koronavírus pribúda približne 100 prípadov. Ku koncu októbra by v nemocniciach mohlo denne pribudnúť asi 150 až 200 pacientov a ku koncu mesiaca očakávajú celkom 1 200 až 1 600 pacientov. V súvislosti s epidemiologickou situáciou poukázal aj na "veľké regionálne rozdiely".

 

 

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) uviedol, že na jesenné sviatky nechcú obmedziť cestovanie. Či sa opatrenia budú meniť, podľa neho však nateraz nie je jasné. Ľudí vyzval na dodržiavanie opatrení.

 

Mohlo by vás zaujímať: Oddnes môžu rodičia prihlasovať deti vo veku od 5 do 11 rokov na očkovanie proti Covid-19

 

Rozdelenie okresov

Od pondelka (18. októbra) bude päť okresov na Slovensku v čiernej fáze, teda v treťom stupni ohrozenia. Do bordovej fázy (druhého stupňa ohrozenia) sa dostane 22 okresov. V červenej fáze (prvom stupni ohrozenia) bude 37 okresov a 15 okresov bude oranžových (v stupni ostražitosti).

 

Oranžová farba – stupeň ostražitosti: okresy Bratislava I.-V., Dunajská Streda, Galanta, Komárno,  Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Šaľa, Senec, Topoľčany, Trnava. 

 

 

Mesto Bratislava zostane aj na budúci týždeň v rámci COVID automatu v stupni ostražitosti, hoci sa mohlo preradiť do fázy monitoringu (zelená farba). Rezortu zdravotníctva to odporučil regionálny hygienik Bratislavského kraja. Poukázal na tunajšiu pandemickú situáciu, ktorá má zhoršujúcu sa tendenciu a matematicky neuspokojivé epidemiologické parametre zodpovedajúce až červenej fáze.

 

"Regionálny hygienik bral do úvahy veľmi úzke funkčné a intenzívne prepojenie so susednými 'oranžovými' okresmi v Bratislavskom kraji (Malacky, Pezinok, Senec) a vysokú dynamiku pohybu obyvateľstva medzi jednotlivými okresmi kraja," píše sa v odôvodnení.

 

V prípade okresu Malacky z navrhovanej červenej fázy COVID automatu odporučil regionálny hygienik ponechať okres aj počas budúceho týždňa v oranžovej farbe. "V tomto prípade bral do úvahy lepšie epidemiologické parametre v porovnaní s ostatnými vidieckymi okresmi Bratislavského kraja," zdôraznil rezort.

 Červená farba – prvý stupeň ohrozenia: okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Gelnica, Hlohovec, Ilava, Kežmarok, Levice, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Senica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žilina, Zlaté Moravce, Zvolen.

Bordová farba – druhý stupeň ohrozenia: okresy Bytča, Detva, Dolný Kubín, Humenné, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Michalovce, Námestovo, Ružomberok,  Sabinov, Skalica, Snina, Stropkov, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom.

Čierna farba – tretí stupeň ohrozenia: okresy Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Stará Ľubovňa, Svidník.

 

Prečítajte si tiež: Bratislava a Komárno mohli byť opäť zelené! Zakročili však regionálni hygienici

 

Pravidlá pre oranžové okresy:

RÚŠKO / RESPIRÁTOR FFP2: Rúško v interiéri a na hromadných podujatiach aj v exteriéri.

 

OBMEDZENIE POHYBU: Bez obmedzenia.

 

HROMADNÉ PODUJATIA: Kompletne zaočkovaní - bez limitu/ OTP - v interiéri sedenie na 25% a v exteriéri 50% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 1 000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri.

 

Základ – v interiéri sedenie na 25% a v exteriéri 50% kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri, do 100 v interiéri, na státie v exteriéri 100 a v interiéri 50. Obmedzenia podľa príslušného semaforu. Povinný zoznam účastníkov.

 

BOHOSLUŽBY: Kompletne zaočkovaní – bez limitu/ OTP– v interiéri sedenie na 25% a v exteriéri 50% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 1 000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri.

 

Základ –v interiéri sedenie na 25% a v exteriéri 50% kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri, do 100 v interiéri, na státie v exteriéri 100 a v interiéri 50. Povinný zoznam účastníkov.

 

FITNESS: Kompletne zaočkovaní – bez limitu/OTP: max. 20 osôb alebo min. 15 m2 / osobu. Povinný zoznam účastníkov. Základ – max. 10 osôb. Povinný zoznam účastníkov.

 

WELLNESS, AQUAPARK A KÚPELE (NIE ZO ZDRAV. INDIKÁCIE): Kompletne zaočkovaní – bez limitu/OTP -max. 50% kapacity, max. počet osôb do 1000/Základ – zakázané.

 

UMELÉ VODNÉ PLOCHY (BAZÉNY A PLAVÁRNE): Kompletne zaočkovaní – bez limitu/OTP – max. 50% kapacity/Základ - max. 10 osôb.

 

OBCHODY A SLUŽBY: OTP - Maximálne 1 zákazník na 15m2 predajnej plochy obchodu. Základ- max 1 zákazník na 15m2 predajnej plochy obchodu.

 

REŠTAURÁCIE: Kompletne zaočkovaní – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení. OTP– v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení. Základ – terasy do 10 osôb, otvorené minimálne 50% stien

 

MÚZEÁ, GALÉRIE, VÝSTAVNÉ SIENE: Kompletne zaočkovaní- bez obmedzenia/ OTP– bez obmedzenia/ Základ – individuálne prehliadky, kde je 1 návštevník na 15m2 plochy.

 

Pravidlá platné v červených okresoch:

RÚŠKO / RESPIRÁTOR FFP2: Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri na hromadných podujatiach a pri vzdialenosti do 2 metrov

 

OBMEDZENIE POHYBU: Bez obmedzenia

 

HROMADNÉ PODUJATIA: Kompletne zaočkovaní -bez limitu a povinný zoznam účastníkov/ OTP-maximálne 25% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 150 osôb. Povinný zoznam účastníkov/ Základ-maximálne 10 osôb a povinný zoznam účastníkov

 

BOHOSLUŽBY: Kompletne zaočkovaní- bez limitu a povinný zoznam účastníkov/ OTP-maximálne 25% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 150 osôb. Povinný zoznam účastníkov/ Základ- max 1 osoba na 15m2 a povinný zoznam účastníkov

 

FITNESS: Kompletne zaočkovaní- max. 50 osôb alebo min. 15 m2 na osobu/ OTP- max. 10 osôb alebo min. 25 m2 na osobu. Povinný zoznam účastníkov/ Základ-Zakázané

 

WELLNESS, AQUAPARK A KÚPELE (NIE ZO ZDRAV. INDIKÁCIE): Kompletne zaočkovaní – bez limitu iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb. Pre ostatné zariadenia 10 osôb max/ OTP – max. 10 osôb iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb. Pre ostatných zakázané/ Základ – zakázané

 

UMELÉ VODNÉ PLOCHY (BAZÉNY A PLAVÁRNE): Kompletne zaočkovaní- max. 50% kapacity/ OTP–  max. 25% kapacity/ Základ – zakázané

 

OBCHODY A SLUŽBY: OTP- max 1 zákazník na 15 m2 predajnej plochy obchodu/Základ: max 1 zákazník na 15m2 predajnej plochy obchodu

 

REŠTAURÁCIE: Kompletne zaočkovaní - v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení./ OTP- v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení./ Základ- okienkový predaj (zachovaný zostáva aj rozvoz)

 

MÚZEÁ, GALÉRIE, VÝSTAVNÉ SIENE: Kompletne zaočkovaní – Bez obmedzenia/ OTP – hromadné prehliadky do 10 osôb/ Základ – individuálne prehliadky, kde je 1 návštevník na 15m2 plochy

 

Pravidlá v bordových okresoch:

RÚŠKO / RESPIRÁTOR FFP2: Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri pri vzdialenosti do 2 metrov

 

OBMEDZENIE POHYBU: Obmedzený pohyb s výnimkami od 21: 00 do 5:00. Obmedzenie neesenciálneho cestovania 

 

HROMADNÉ PODUJATIA: Kompletne zaočkovaní -bez limitu a povinný zoznam účastníkov/ OTP – maximálne 25% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 50 osôb. Povinný zoznam účastníkov/ Základ- Maximálne 6 osôb. Povinný zoznam účastníkov

 

BOHOSLUŽBY: Kompletne zaočkovaní- bez limitu a povinný zoznam účastníkov/ OTP-maximálne 25% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 50 osôb. Povinný zoznam účastníkov/ Základ – max 1 osoba na 15m2 a povinný zoznam účastníkov

 

FITNESS: Kompletne zaočkovaní – max. 20 osôb alebo min. 15 m2 na osobu/ V režime OTP aj v režime Základ sú zakázané

 

WELLNESS, AQUAPARK A KÚPELE (NIE ZO ZDRAV. INDIKÁCIE): Kompletne zaočkovaní – maximálne 10 osôb iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb. Pre ostatných zakázané / V režime OTP aj v režime Základ sú zakázané

 

UMELÉ VODNÉ PLOCHY (BAZÉNY A PLAVÁRNE): Kompletne zaočkovaní – max. 25% kapacity/ OTP- max. 10 ľudí / Základ -zakázané

 

OBCHODY A SLUŽBY: OTP– max 1 zákazník na 15 m2 predajnej plochy obchodu/Základ: maximálne 1 zákazník na 15m2 predajnej plochy obchodu. Zavádzajú sa vyhradené hodiny pre seniorov

 

REŠTAURÁCIE: Kompletne zaočkovaní – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení./ OTP– okienkový predaj. Terasy 2 metre rozostupy medzi stolmi, otvorené minimálne 50% stien/ Základ – okienkový predaj (zachovaný zostáva aj rozvoz)

 

MÚZEÁ, GALÉRIE, VÝSTAVNÉ SIENE: Kompletne zaočkovaní – Bez obmedzenia/ OTP– Individuálne prehliadky, kde na jedného návštevníka musí byť vyhradených 15m2 plochy/ Základ – zatvorené.

 

Pravidlá v čiernych okresoch:

RÚŠKO / RESPIRÁTOR FFP2: Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri

 

OBMEDZENIE POHYBU: Obmedzený pohyb s výnimkami od 5:00 do 1:00 hodiny. Zákaz cestovania medzi okresmi.

 

HROMADNÉ PODUJATIA: Kompletne zaočkovaní - maximálne 100 osôb. Povinný zoznam účastníkov za prísnych protiepidemických opatrení/ OTP a Základ - zakázané.

 

BOHOSLUŽBY: Kompletne zaočkovaní-maximálne 100 osôb. Povinný zoznam účastníkov za prísnych protiepidemických opatrení/ OTP-maximálne 1 osoba na 15m2. Povinný zoznam účastníkov/ Základ- max 1 osoba na 25m2 a povinný zoznam účastníkov.

 

FITNESS: Vo všetkých režimoch sú zakázané

 

WELLNESS, AQUAPARK A KÚPELE (NIE ZO ZDRAV. INDIKÁCIE): Vo všetkých režimoch sú zakázané

 

UMELÉ VODNÉ PLOCHY (BAZÉNY A PLAVÁRNE): Kompletne zaočkovaní- maximálne 10 osôb. Organizované skupiny podľa športového automatu/ V režime OTP a Základ -zakázané

 

OBCHODY A SLUŽBY: OTP- max 1 zákazník na 15 m2 predajnej plochy obchodu/Základ: Iba esenciálne obchody a služby, maximálne 1 zákazník na 25m2 predajnej plochy obchodu.

 

REŠTAURÁCIE: Kompletne zaočkovaní, OTP aj Základ - iba okienkový predaj. Zachovaný zostáva aj rozvoz

 

MÚZEÁ, GALÉRIE, VÝSTAVNÉ SIENE: Kompletne zaočkovaní-individuálne prehliadky, 1 návštevník na 15m2 plochy/ V režime OTP a Základ - zatvorenéreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  Unsplash, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok