Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. mar. 2023Adrián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.03.2018 13:39 Ekonomika
Na čele nebezpečných výrobkov pre spotrebiteľov sú hračky a automobily
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.03.2018 13:39 Ekonomika

Na čele nebezpečných výrobkov pre spotrebiteľov sú hračky a automobily



BRUSEL - Európska komisia (EK) v pondelok zverejnila správu o systéme včasného varovania pred nebezpečnými výrobkami za rok 2017.


Z vyše 2000 vlaňajších varovaní vyplýva, že na čele zoznamu odhalených nebezpečných výrobkov, ktoré boli stiahnuté z trhu, figurujú hračky, automobily a motocykle.

 

Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová v tejto súvislosti pripomenula, že európske pravidlá na ochranu spotrebiteľov sú zárukou toho, aby sa v EÚ predávali len bezpečné výrobky. Systém včasného varovania umožňuje zodpovedným orgánom pohotovo zareagovať a stiahnuť z obehu akékoľvek výrobky, ktoré by mohli spôsobiť poranenie či ublížiť. "Musím konštatovať, že presadzovanie pravidiel treba v mnohých oblastiach zlepšiť, aby mohli spotrebitelia skutočne uplatňovať svoje práva. Práve to je cieľom našej pripravovanej Novej dohody pre spotrebiteľov," uviedla komisárka.

 

Vlaňajších 2201 varovaní, ktoré boli zaslané prostredníctvom systému včasného varovania, viedlo k prijatiu takmer 4000 opatrení, vrátane stiahnutia niektorých výrobkov z trhu.

 

Komisia upozornila, že európski spotrebitelia čoraz častejšie nakupujú výrobky na internete a z tretích krajín, preto je potrebné zaistiť, aby aj tieto výrobky spĺňali bezpečnostné štandardy EÚ. V snahe reagovať na túto situáciu EK podnecuje svojich medzinárodných partnerov a internetové platformy k spolupráci, ktorá by mala zabezpečiť, aby sa nebezpečné výrobky nedostali k spotrebiteľom.

 

V roku 2017 patrili k najviac nahlasovanej kategórii výrobkov hračky (29 percent prípadov) a motorové vozidlá (20 percent). Do tretice to boli odevy, textil a módne doplnky (12 percent). Z hľadiska rizík bolo vlani najčastejšie hlásené riziko poranenia (28 percent) a chemické riziko (22 percent).

 

Väčšina nahlásených nebezpečných výrobkov pochádzala z krajín mimo EÚ, najviac opäť z Číny. V 413 nahlásených prípadoch (26 percent) išlo o nebezpečné výrobky pôvodom z EÚ. Komisia pripomenula, že aj naďalej úzko spolupracuje s čínskymi orgánmi, aby riešili konkrétne prípady a prijímali potrebné opatrenia.

 

Systém včasného varovania funguje od roku 2003 a zabezpečuje rýchlu výmenu informácií medzi členskými štátmi a Európskou komisiou o nebezpečných nepotravinových výrobkoch, ktoré boli stiahnuté z trhu alebo priamo od používateľov kdekoľvek v Európe. V súčasnosti je do systému zapojených 31 krajín - EÚ spolu s Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom.

 



reklama


Zdroj: TASR

Foto:  Pixabay



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok