Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. aug. 2019Lýdia
BratislavaBratislava 28°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava premiér Poľska Mateusz Morawiecki, japonský premiér Šinzó Abe, premiér SR Peter Pellegrini, premiér Česka Andrej Babiš, vicepremiér a minister financií Maďarska Mihály Varga počas tlačovej konferencie na summite V4 + Japonsko v Bratislave 25. apríla
Zľava premiér Poľska Mateusz Morawiecki, japonský premiér Šinzó Abe, premiér SR Peter Pellegrini, premiér Česka Andrej Babiš, vicepremiér a minister financií Maďarska Mihály Varga počas tlačovej konferencie na summite V4 + Japonsko v Bratislave 25. apríla
25.04.2019 15:36 Domov
Na Bratislavskom hrade sa dnes konala konferencia zoskupenia V4 a Japonska
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.04.2019 15:36 Domov

Na Bratislavskom hrade sa dnes konala konferencia zoskupenia V4 a JaponskaBRATISLAVA - Lídri Vyšehradskej štvorky (V4) zdôraznili počas dnešných hodín, že spolupráca s Japonskom je nesmierne významná. Krajina vychádzajúceho Slnka navyše v tomto období predsedá aj medzinárodnej organizácii G20.


"V čase krízy multilateralizmu je dôležité, aby sme v zásadných otázkach, ktorým čelia naše kontinenty, vedeli na medzinárodnej úrovni nájsť globálne riešenie, pretože v mnohých oblastiach nie je správne a nie je vhodné, aby sa prijímali lokálne, národné riešenia, ktoré neprispejú ku globálnej rovnováhe," vyjadril sa predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) na summite krajín V4 a Japonska na Bratislavskom hrade.

 

 

Predmetom diskusie boli i klimatické zmeny a spôsob, akým na ne Európa a Japonsko reagujú. Premiér pripomenul, že Slovenskú republiku a Japonsko spájajú spoločné témy predsedníctva vo významných svetových organizáciách. 

 

"Stabilný ekonomický rast posilňuje význam vyšehradských krajín v Európe a mnoho japonských firiem v nich umiestňuje svoje základne alebo pobočky," vyjadril sa premiér Japonska Šinzó Abe.

 

 

Premiér Pellegrini absolvoval pred samitom bilaterálne rokovanie s japonským premiérom Abem počas historicky prvej návštevy šéfa japonského kabinetu na Slovensku. Partneri ocenili najmä zmluvu o sociálnom zabezpečení, ktorá vstupuje do platnosti v júli.

 

 

Dobrým príkladom sú podľa jeho slov aj sila a stabilita automobilového priemyslu na Slovensku a firmy pôsobiace v Českej republike v oblasti robotiky, ako aj firmy v Poľsku i v Maďarsku.

"V tomto smere je potrebné povedať, že japonské firmy si veľmi rýchlo uvedomili, aký obrovský potenciál majú krajiny V4," povedal a dodal, že je dôležité ich oceniť a povzbudiť v rozvoji.

 

Český premiér Andrej Babiš zdôraznil, že krajiny V4 v rámci EÚ postupujú spoločne a majú jasné a rovnaké názory, napríklad v oblasti ilegálnej migrácie, budúceho rozpočtu EÚ, trhu EÚ a rozširovania EÚ, dvojakej kvality potravín a kohézie.

"My nie sme členské krajiny druhej kategórie a vystupujeme jednotne," povedal a dodal, že blok V4 môže v istých oblastiach byť príkladom pre ostatné krajiny EÚ. "Japonsko je zároveň v našej krajine druhým najväčším investorom a podieľa sa s nami na viacerých projektoch," uviedol premiér ČR.

 

 

Za poľskú stranu vystúpil na konferencii premiér krajiny Mateusz Morawiecki, ktorý spomenul dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Japonskom. Tá vstúpila do platnosti vo februári tohto roku.  "Takisto máme veľké očakávania od vyrovnávania nerovností v obchodovaní, čo je veľmi dôležité aj z pohľadu japonských investícií v Európe," uviedol. Krajiny V4 podľa neho takisto majú rovnaký prístup a sú schopné hovoriť jedným hlasom.

 

 

Maďarský minister financií Mihály Varga poukázal na výrazný hospodársky rast krajín V4. V kontexte globálnych výziev je podľa jeho slov dôležité posilňovať spoluprácu medzi V4 a Japonskom do budúcnosti.

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok