Na Branči je pracovný ruch, chcú prilákať viac turistov

NETKY.SK • 14 September 2013, 16:51 • 2 min
Na Branči je pracovný ruch, chcú prilákať viac turistov

PODBRANČ - Najstaršia písomná zmienka o hrade je z roku 1317. Hrad sa rozkladá na ploche asi 7500 m2, vo výške 480 m n. m.

slovakia

left justify in out

Desať ľudí z radov nezamestnaných prijal Podbranč na záchranné stavebné práce na hrade Branč, týčiaci sa nad obcou. Od Ministerstva kultúry SR získala na obnovu hradu dotáciu vo výške 23.900 eur, a tak sa pustili do práce. Ruina hradu nie je úplne neznámym turistickým cieľom, no od vynovenej podoby si Podbranč, ktorý je jej vlastníkom, sľubuje väčšie zviditeľnenie pamiatky. Pre TASR to uviedol starosta Podbranča Milan Kadlíček.
"Branč, stojaci na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny, sa záchrannými prácami zatraktívni, už teraz ho je lepšie vidieť z cesty 2. triedy Senica-Trenčín. Turisti takto zbadajú, čo je tu nové," povedal Kadlíček. Pracovníkov obec zamestnáva na základe dohody o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na realizáciu národného projektu Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici.

Najstaršia písomná zmienka o hrade je z roku 1317

Doteraz sa im podarilo odstrániť náletovú zeleň a trávnatý porast z interiéru hradu, odkopať piliere mosta stredného hradu, pomáhať pri výskume archeológov. "Sčasti je už obnovená priekopa pod delovou baštou, postavili sme lešenie pri nej a začali sme s odstraňovaním náletovej zelene na hradnom kopci," informoval starosta. Koordinátorstvo prác prischlo jemu, riadi sa pokynmi pracovníkov pamiatkového úradu z Bratislavy a Trnavy. "Potrebujeme ešte dokončiť niektoré činnosti, na ktoré sme dostali grant. Ale potrebné by bolo staticky zabezpečiť ešte viaceré bašty, ktoré sú v zlom stave. Dúfam, že sa nám to podarí s podporou ministerstva v ďalších rokoch," dodal Kadlíček.
Najstaršia písomná zmienka o hrade je z roku 1317. Hrad sa rozkladá na ploche asi 7500 m2, vo výške 480 m n. m. Vstup do hradu bol strážený dvoma bastiliónmi vonkajšieho opevnenia. Hrad je rozdelený na dolný a stredný hrad. Stredný je od dolného oddelený suchou hlbokou priekopou, ktorá zvyšovala prirodzenú výšku opevnenia. Stredný hrad má nádvorie a obytnú palácovú časť. Z nádvoria sa po schodisku vystupovalo do átriového dvora a do jednotlivých miestností. Bolo tam 40 izieb.

Branč nechal postaviť magister Aba z Hlohovca

Branč nechal postaviť magister Aba z Hlohovca medzi rokmi 1251-1297. Toto datovanie bolo určené podľa archeologického nálezu mincí. V ďalších rokoch sa na hrade vystriedalo 40 majiteľov. V roku 1309 hrad získal Matúš Čák Trenčiansky, krátku dobu hrad vlastnil i český kráľ Ján Luxemburský. V roku 1394 zase Žigmund Luxemburský. Po tomto roku sa datuje prestavba v rozsahu stredného hradu. V 16. storočí sa stal hrad vlastníctvom Františka Nyáryho, poslední príslušníci rodu si postavili nový kaštieľ v Sobotišti a postupne sa tam presťahovali. Branč tak zostal opustený a chátral. V období tureckých vojen slúžil ako útočište okolitému obyvateľstvu, pričom v období rokov 1674-75 bol prechodnou väznicou protestantských kňazov, ktorých odsúdil bratislavský súd na galeje. Zomreli v jamách (väznica je po obvode múru) a majú na hrade pamätník. Túto udalosť pripomína pamätník. Keďže bol hrad opustený, ľahko ho napadli a vypálili Turci a hrad tak zostal dodnes.
Na Branči sa každoročne organizujú na sviatok svätého Cyrila a Metoda celoslovenské evanjelické služby Božie a druhú júlovú sobotu pre deti Hradné slávnosti. Teda na hrad Branč za rok zavíta niekoľko tisíc návštevníkov,“ dodal starosta Podbranča.




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies