Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. mar. 2023Miroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.10.2022 09:00 Domov
MZ chce zdravotníkom zrušiť povinnosť platiť daň za účasť na povinnom vzdelávaní
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.10.2022 09:00 Domov

MZ chce zdravotníkom zrušiť povinnosť platiť daň za účasť na povinnom vzdelávaníBRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce zdravotníkom zrušiť povinnosť nepeňažného plnenia v súvislosti s účasťou na povinnom vzdelávaní. Za účasť na zákonom vyžadovaných kongresoch či seminároch by tak už neplatili daň.


Vyplýva to z návrhu novely zákona o liekoch, ktorou sa mení aj zákon o dani z príjmov. Slovenská lekárska komora (SLK) aj Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR zmenu vítajú. "Ak spomínané zmeny budú prijaté, výrazne to uľahčí prístup lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov k zákonom požadovanému a v praxi potrebnému ďalšiemu sústavnému vzdelávaniu, čo v konečnom dôsledku bude na prospech pacientov," uviedla pre TASR lekárska komora. Zdôraznila, že pre lekársku prax je potrebné celoživotné vzdelávanie, ktoré majú zdravotníci aj zákonom povinné. "Už od prijatia tzv. peňažného a nepeňažného plnenia SLK opakovane upozorňovala, že obmedzenia, ktoré táto zákonná úprava priniesla, sťažujú prístup lekárov k sústavnému vzdelávaniu. Okrem toho boli obmedzenia pre zdravotníkov v porovnaní s inými povolaniami diskriminačné," skonštatovala komora s tým, že opakovane žiadala zmenu. S komorou súhlasí aj ASL SR. "Celá táto novela zabrzdila proces vzdelávania a súčasne aj izolácia presunula vzdelávanie do online priestoru, bude nutné opätovne sprístupniť vzdelávanie lekárov aj prostredníctvom kongresov, ktoré neslúžia len na vzdelávanie, ale aj na vymieňanie si skúseností a poznatkov z praxe," uviedli pre TASR súkromní lekári. V reakcii na návrh zmeny uviedli, že vítajú každé zjednodušenie systému vzdelávania. Úprava bola dohodnutá na rokovaní Lekárskeho odborového združenia (LOZ) s rezortami zdravotníctva a financií. Odborári považujú za diskriminačné a ponižujúce, že zdravotníci majú ako jediná profesia povinnosť nepeňažného plnenia za účasť na vzdelávaní. Jej zrušenie je aj jednou z ôsmich požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku. Stiahnutie výpovedí lekári podmieňujú splnením týchto požiadaviek. Novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Do platnosti by mala po schválení vládou a parlamentom vstúpiť od 1. marca 2023. 
 reklama


Zdroj: TASR/Martin Petráš, Netky.sk

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok