Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jún. 2019Olívia
BratislavaBratislava 29°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.02.2019 14:40 Ekonomika
MV SR navrhuje zvýšenie výsluhových dôchodkov pre vojakov a policajtov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.02.2019 14:40 Ekonomika

MV SR navrhuje zvýšenie výsluhových dôchodkov pre vojakov a policajtovBRATISLAVA - Od budúceho roka by sa mali zvyšovať výsluhové, ale aj vdovské či invalidné dôchodky policajtov a vojakov. Nový model valorizácie dávok navrhuje Ministerstvo vnútra (MV) SR v novele zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.


Výška zvýšenia sa bude podľa rezortu viazať na kombináciu princípov solidarity a zásluhovosti. Princíp zásluhovosti sa prejaví u tých poberateľov výsluhového dôchodku, ktorých služobný pomer trval viac ako 15 rokov. 

 

 

"Do medzirezortného pripomienkového konania sme predložili nový materiál. Zmeny v ňom by sa mali dotknúť aj invalidných, vdovských či vdoveckých výsluhových dôchodkov. Nový spôsob valorizácie je výhodnejší pre väčší počet poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia," informovala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). 

 

Výsluhový dôchodok sa má zvyšovať stanovenou pevnou sumou. Z predkladaných materiálov vyplýva, že táto suma sa vypočíta ako podiel 2 % z priemernej sumy starobného dôchodku vykázanej Sociálnou poisťovňou k 30. júnu v predchádzajúcom roku vyplácania a čísla 15, čo zodpovedá dobe trvania služobného pomeru potrebnej na vznik nároku na výsluhový dôchodok. Následne sa suma vynásobí počtom rokov skutočného trvania pomeru. V tomto roku by vychádzalo zvýšenie v prípade 15-ročného pracovného pomeru o deväť eur, uviedlo ministerstvo ako príklad.

 

 

Pokiaľ ide o pozostalostné dávky z výsluhového dôchodku, budú sa zvyšovať pevnou sumou stanovenou dvoma percentami z priemernej sumy starobného dôchodku vykázanej Sociálnou v predchádzajúcom roku vyplácania. Návrh zákona tiež dopĺňa ustanovenia o lekárskej posudkovej činnosti. 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, Pixabay, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok