Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. feb. 2021Matej
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.04.2015 11:29 Domov
Múzeum plánuje obnovu kaplnky na Bojnickom zámku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.04.2015 11:29 Domov

Múzeum plánuje obnovu kaplnky na Bojnickom zámkuBRATISLAVA - Slovenské národné múzeum (SNM) plánuje obnovu kaplnky na Bojnickom zámku. Múzeum zverejnilo vo vestníku verejného obstarávania 7. apríla výzvu na predkladanie ponúk na podlimitnú zákazku na projekt venovaný odvlhčeniu a stabilizácii kaplnky.


Ako vyplýva z vestníka, zabezpečenie projektu "je základným predpokladom pre uchádzanie sa o nenávratný finančný príspevok z európskych fondov". Predpokladaná hodnota zákazky je 59 100 eur bez DPH. V súťaži na projekt, ktorý treba dodať od 15. júna do 31. decembra tohto roka, uspeje ponuka s najnižšou cenou. Národné múzeum, pod ktorý Bojnický zámok (Múzeum Bojnice) patrí, prijíma ponuky do 23. apríla.


"Zachovaný barokový strop s freskami a štukami zaraďuje kaplnku bojnického zámku medzi skvosty ranného baroka na Slovensku," upozorňuje SNM. Kaplnku okolo polovice 17. storočia dala postaviť na delovej bašte pôvodného opevnenia Františka Khuenová, manželka Pavla Pálffyho. V čele kaplnky je v štuke zobrazené zvestovanie Panne Márii, ktorej kaplnka bola pôvodne zasvätená. Fresky na strope zobrazujú výjavy zo života Panny Márie, tiež samostatné postavy anjelov nazývané Arma Christi, ktorí držia v rukách nástroje umučenia Krista. Pri poslednej neogotickej prestavbe na konci 19. a začiatku 20. storočia v interiéri kaplnky postavili emporu (vyvýšenú galériu). V zábradlí balkóna empory sú osadené dva erby patriace Matejovi Korvínovi a Thurzovcom.

 

Zároveň boli namaľované spodné maľby v kaplnke - Dva výjavy zo života Svätého Jána Kapistranského, ktorému je kaplnka zasvätená teraz. Ďalej obrazy štyroch svätcov - Mikuláša, Pavla, Ladislava a Štefana a dva príbehy zo života Svätej Alžbety Durínskej. Múzeum Tiež pripomína, že na oltári kaplnky sa nachádza jedno z najvýznamnejších a najvzácnejších diel z pôvodných zbierok grófa Jána Pálffyho a zároveň unikátne aj v zbierkach na Slovensku. - Maľby florentského umelca Narda di Cione z polovice 14. storočia predstavujú Pannu Máriu obklopenú svätcami. "Posledná prestavba poznamenala i exteriér kaplnky. Vzorom tu boli predlohy parížskej Sainte-Chapelle, gotickej kaplnky na zámku Amboise a románskeho kostola v rakúskom Schwarz-Rheidorfe. Ku kaplnke prilieha sakristia, v jej interiéri sú tiež stropné maľby a štuky," dodalo o kaplnke pre SITA národné múzeum.


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok