MS WTA Istanbul: Serena Williamsová stále suverénna

NETKY.SK • 24 Október 2013, 09:27 • 2 min

ISTANBUL - Americká tenistka Serena Williamsová bez problémov zvládla aj svoje druhé vystúpenie na koncoročnom výberovom podujatí TEB BNP Paribas WTA Championships v tureckom Istanbule (22. - 27. októbra, celková dotácia 6 miliónov USD aj so štvorhrou, tvrdý povrch Rebound Ace Synpave v hale Sinan Erdem Dome).

Najvyššie nasadená hráčka a obhajkyňa titulu S. Williamsová v záverečnom zápase stredajšieho programu zdolala v Červenej skupine Poľku Agnieszku Radwanskú nasadenú ako tretiu za 82 minút 6:2, 6:4 a takmer definitívne si tým zabezpečila postup do semifinále.

"Nebolo to veru jednoduché. Mentálne už pociťujem na sklonku sezóny únavu a v druhom som sete som sa musela burcovať, aby som znova zapla, keď súperka vyrovnala z môjho náskoku 3:1 na 3:3. Pred štvrtkovým zápasom s Petrou Kvitovou, ktorá dnes mala na rozdiel odo mňa voľno, musím byť pripravená na ďalšiu náročnú výzvu. Uvidíme, ako to dopadne," povedala v interview pre organizátorov Serena Wiliamsová, ktorá mala pomer "winnerov" 35:24, Radwanská zostala na oveľa nižších hodnotách 9:6. víťazka zvládla 18 z 22 zákrokov pri sieti.

V úvodných dvoch zápasoch pustila 32-ročná Američanka svojím súperkám dovedna len 10 hier. V súboji s Radwanskou síce stratila v druhom dejstve náskok 3:1, ale ani zvýšené úsilie 24-ročnej Poľke napokon neprinieslo aspoň zisk setu. Za stavu 4:5 Radwanská neudržala svoje podanie, keď jej súperka aktívnou hrou premenila prvý mečbal.

Serena Williamsová predĺžila svoju sériu víťazných zápasov na šampionáte WTA na dvanásť. Celkový triumf si na tomto prestížnom podujatí ženskej tenisovej smotánky vybojovala okrem vlaňajška aj v rokoch 2001 a 2009. Už dávnejšie je isté, že bude na čele počítačového poradia aj na konci tohto súťažného ročníka, v ktorom má bilanciu 75:4.

V stredu sa v Bielej skupine zrodilo prekvapenie na úkor turnajovej dvojky Bielorusky Viktorie Azarenkovej. Finalistka spred dvoch rokov podľahla Srbke Jelene Jankovičovej za 109 minút 4:6, 3:6. Víťazka mala na rakete oveľa väčšiu istotu. Urobila iba 13 nevynútených chýb, zatiaľ čo zdolaná hráčka až 40. Bývalé svetové jednotky Jankovičová a Azarenková majú v Istanbule po jednom víťazstve, ale 28-ročná Srbka zohrala o zápas menej ako o štyri roky mladšia Bieloruska.

"Zdolať Azarenkovú a k tomu na takomto významnom podujatí je skvelé. Už z prieniku na šampionát po odmlke som bola nadšená, teraz sa to len umocnilo. Cítim sa úžasne. Dnešok som si užila a som šťastná, že som do diania vstúpila víťazstvom. Pri skupinovom formáte je to veľmi dôležité. Každý zápas medzi elitou je ťažký," skonštatovala Jankovičová.

V prvom stredajšom súboji Bielej skupiny si Číňanka Na Li poradila s Taliankou Sarou Erraniovou za 106 minút 6:3, 7:6 (5). Ázijčanka úspešne vstúpila do diania, Talianka má na konte už dve prehry. "Prvý zápas je vždy ťažký, tento nebol výnimka. Sara tradične skvele bojovala a dokázala si vynútiť tajbrejk, hoci už bola dolu 3:6, 3:5 a mečbal. Aj preto som veľmi šťastná, že som napokon zvíťazila dokonca vo dvoch setoch. Teraz si vychutnám tento úspech a hneď začnem myslieť na štvrtkový náročný duel s Jelenou Jankovičovou," uviedla Na Li, ktorá mala pomer "winnerov" a nevynútených chýb 42:35, Erraniová 14:13.

Vo štvrtok pokračuje ženský tenisový šampionát v Istanbule súbojmi Na Li (Čína-4) - Jelena Jankovičová (Srb.-7), Agnieszka Radwanská (Poľ.-3) - Angelique Kerberová (Nem.-8) a Serena Williamsová (USA-1) - Petra Kvitová (ČR-5).

4. Radwanská 2 0 2 0:4 14:24 0
Legenda: poradie, hráčka, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Predchádzajúce výsledky: Petra Kvitová (ČR-5) - Agnieszka Radwanská (Poľ.-3) 6:4, 6:4, Serena Williamsová (USA-1) - Angelique Kerberová (Nem.-8) 6:3, 6:1

Biela skupina:
Jelena Jankovičová (Srb.-7) - Viktoria Azarenková (Biel.-2) 6:4, 6:3 za 109 minút
Na Li (Čína-4) - Sara Erraniová (Tal.-6) 6:3, 7:6 (5) za 106 minút

Tabuľka Bielej skupiny:
1. Jankovičová 1 1 0 2:0 12:7 2
2. Na Li 1 1 0 2:0 13:9 2
3. Azarenková 2 1 1 2:2 20:20 2
4. Erraniová 2 0 2 0:4 17:26 0
Predchádzajúci výsledok: Viktoria Azarenková (Biel.-2) - Sara Erraniová (Tal.-6) 7:6 (4), 6:2 za 135 minút