MS WTA Istanbul: Jankovičová zdolala v bielej skupine Azarenkovú

NETKY.SK • 24 Október 2013, 09:18 • 2 min

ISTANBUL - Skvelým spôsobom vstúpila do diania v Bielej skupine na koncoročnom výberovom turnaji TEB BNP Paribas WTA Championships v tureckom Istanbule srbská tenistka Jelena Jankovičová.

Nasadená sedmička zdolala pod strechou haly Sinan Erdem Dome turnajovú dvojku a vlaňajšiu finalistku Viktoriu Azarenkovú z Bieloruska za 109 minút 6:4, 6:3. Jubilejný 100. zápas proti súperke z najlepšej svetovej desiatky teda nebol pre Azarenkovú úspešný.

"Zdolať Azarenkovú a k tomu na takomto významnom podujatí je skvelé. Už z prieniku na šampionát po odmlke som bola nadšená, teraz sa to len umocnilo. Cítim sa úžasne. Dnešok som si užila a som šťastná, že som do diania vstúpila víťazstvom. Pri skupinovom formáte je to veľmi dôležité. Každý zápas medzi elitou je ťažký," povedal Jankovičová v interview pre organizátorov.

Bývalé svetové jednotky Jankovičová a Azarenková majú v Istanbule po jednom víťazstve, ale 28-ročná Srbka zohrala o zápas menej ako o štyri roky mladšia Bieloruska. V predchádzajúcom stredajšom súboji v Bielej skupine si Číňanka Na Li poradila s Taliankou Sarou Erraniovou 6:3, 7:6 (5). Stredajšie dianie v Istanbule ukončí súboj Serena Williamsová (USA-1) - Agnieszka Radwanská (Poľ.-3) v Červenej skupine.

Prestížny majstrovský turnaj žien sa hrá v dňoch 22. - 27. októbra s celkovou dotáciou 6 miliónov USD na tvrdom povrchu Rebound Ace Synpave. V záverečných dvoch dňoch prídu okrem ôsmich singlistiek k slovu aj najlepšie štyri dvojice vo štvorhre.

Jankovičová hrala v prvom sete odvážnejšie a bola za to odmenená. Srbka prvá vzala súperke podanie (2:1) a prvá svoj brejk aj obhájila, keď zvyšovala na 4:2. Za stavu 5:3 si vypracovala prvé dva mečbaly, ale Azarenková ich pri svojom podaní chladnokrvne odvrátila víťazným úderom a esom. Za stavu 5:5 mala Jankovičová na rakete ďalšie dve možnosti na uzavretie prvého setu a v poradí štvrtú už využila. Za 57 minút vyhrala úvodné dejstvo 6:4. Ani v tom druhom srbská tenistka nepoľavila v ostražitosti a koncentrácii. Súperke ušla z 1:1 na 3:1 a mohla pridať aj štvrtý bod, ale nevyužila šesť brejkových príležitostí. Azarenková znížila na 2:3, ale k obratu sa nenadýchla. Na to jej chýbala herná pohoda a psychický odolnosť. Bieloruská favoritka urobila v zápase až 40 nevynútených chýb, oproti 13 z rakety jej súperky. Jankovičová premenila hneď prvý mečbal za stavu 5:3 pri podaní Azarenkovej, keď tá vyhodila ľahký forhend do autu.

Vo vzájomnej bilancii vedie Azarenková nad Jankovičovou už iba 5:4. Srbská tenistka hrá na koncoročnom výberovom turnaji najlepších tenistiek piaty raz, ale po trojročnej pauze. V sezónach 2008 aj 2009 sa zhodne dostala do semifinále.

Výsledky:

Biela skupina:
Jelena Jankovičová (Srb.-7) - Viktoria Azarenková (Biel.-2) 6:4, 6:3 za 109 minút
Na Li (Čína-4) - Sara Erraniová (Tal.-6) 6:3, 7:6 (5) za 106 minút

Tabuľka Bielej skupiny:
1. Jankovičová 1 1 0 2:0 12:7 2
2. Na Li 1 1 0 2:0 13:9 2
3. Azarenková 2 1 1 2:2 20:20 2
4. Erraniová 2 0 2 0:4 17:26 0
Legenda: poradie, hráčka, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Predchádzajúci výsledok: Viktoria Azarenková (Biel.-2) - Sara Erraniová (Tal.-6) 7:6 (4), 6:2 za 135 minút

Tabuľka Červenej skupiny:
1. Williamsová 1 1 0 2:0 12:4 2
2. Kvitová 1 1 0 2:0 12:8 2
3. Radwanská 1 0 1 0:2 8:12 0
4. Kerberová 1 0 1 0:2 4:12 0
Doterajšie výsledky: Serena Williamsová (USA-1) - Angelique Kerberová (Nem.-8) 6:3, 6:1 za 65 minút, Petra Kvitová (ČR-5) - Agnieszka Radwanská (Poľ.-3) 6:4, 6:4 za 85 minút