25. jún. 2022Olívia
Na snímke vľavo rakúsky hráč Peter Schneider strieľa gól, vpravo prekonaný český brankár Karel Vejmelka v zápase B-skupiny 85. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji Česko - Rakúsko vo fínskom Tampere 17. mája 2022. FOTO TASR/AP
17.05.2022 20:34 Šport
MS v hokeji: Česi prvýkrát v histórii prehrali s Rakúšanmi, rozhodli samostatné nájazdy

TAMPERE – Českí hokejisti prehrali v utorok na MS v B-skupine vo fínskom Tampere s Rakúskom 1:2 po nájazdovom rozstrele. Prvýkrát v histórii MS nezvíťazil favorit týchto vzájomných duelov v riadnom čase a napokon aj prehral, keď vyrovnávajúci gól dali Rakúšania 38 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Favorizovaný tím aj s hviezdami NHL úplne zlyhal v nájazdoch, keď ich nepremenil všetkých päť.

Lebler vyrovnal 38 sekúnd pred koncom zápasu

Aj keď Česi v prvej tretine herne dominovali, rozbiehali sa vlažne a do nebezpečných zakončení sa dostávali málo. Zle odohrali okrem Hronekovej petelice do žŕdky aj obe presilovky a potom, keď sa mohol vedenia ujať aj súper, predsa otvorili skóre. Dve minúty pred prvým klaksónom kapitán Červenka pridal k šiestim asistenciám prvý gól na prebiehajúcich MS.

Rakúšania aj v druhej tretine hrali organizovane a koncentrovane, stíhali s favoritom korčuľovať a nedostávali sa pod súvislý tlak. Čechom síce dovolili 3 či 4 veľké šance, ale sami mali dve. Rakúsky tím napokon disciplinovaným výkonom doviedol zápas do power play a Lebler 38 sekúnd pred ukončením riadneho hracieho času vyrovnal. V predĺžení Hronek v obrovskej šanci zvolil v zakončení fintu medzi korčuľami, neuspel a podobne dopadli v nájazdoch Hertl, Červenka, Blümel, Smejkal i Krejčí.

A post shared by IIHF (@iihfhockey)

Dáni v tesnom zápase zdolali Talianov

Dánska hokejová reprezentácia získala svoje druhé viťazstvo na MS vo Fínsku. Po streleckých hodoch v zápase proti Kazachastanu dokázali zdolať kvalitnejšieho súpera z Talianska

Dáni vyhrali zápas 2:1, keď v poslednej tretine rozhodol Mathias Bau Hansen. Taliani boli blízko k predĺženiu, no nakoniec poslednú tretinu nezvládli a v tabuľke im aj po treťom zápase svietia 3 prehry bez zisku jediného bodu.

Švédska reprezentácia momentálne dominuje v zápase proti Veľkej Británii, už po prvej tretine vedú Švédi 5:0.  Podobne ako Švédsko si dobre vedie aj Švajčiarsko, ktoré po prvej tretine vyhráva 2:0 v zápase s Kazachstanom

Zdroj: Tasr, Netky, Oliver Petho