30. sep. 2022Jarolím
BratislavaBratislava 19°
Poľský futbalista Robert Lewandowski sa teší z gólu počas finálového zápasu európskej baráže MS2022 Poľsko - Švédsko  29. marca 2022 v poľskom Chorzowe. FOTO TASR/AP
Poľský futbalista Robert Lewandowski sa teší z gólu počas finálového zápasu európskej baráže MS2022 Poľsko - Švédsko 29. marca 2022 v poľskom Chorzowe. FOTO TASR/AP
30.03.2022 09:39 Šport
MS: Poľsko a Portugalsko sa kvalifikovalo do Kataru

EURÓPA – Futbalisti Portugalska a Poľska postúpili na tohtoročné MS v Katare. Oba tímy uspeli v utorkovom finále európskej baráže – Portugalci zdolali v rámci vetvy B v Porte reprezentáciu Severného Macedónska 2:0, Poliaci si vo vetve C v Chorzówe poradili rovnakým výsledkom so Švédskom.

Macedónci na Portugalcov proste nemali

Reprezentanti Severného Macedónska, v zostave s útočníkom trnavského Spartaka Milanom Ristovskim, šokovali futbalový svet triumfom v Palerme nad štvornásobnými svetovými šampiónmi Talianmi v semifinále baráže. O štyri dni v Porte k nim už šťastena nebola taká naklonená, hoci s favorizovanými Portugalcami dokázali v úvodnej 30-minútovke držať krok. Domácich mohol poslať do vedenia v 14. minúte Ronaldo, po ideálnom pase za obranu však krížnou strelou tesne minul ľavú žrď. Zo strany Portugalcov to bola ojedinelá príležitosť, ich hra bola v prvom polčase rozpačitá.

Na koňa ich posadila až hrúbka hosťujúceho kapitána S. Ristovskeho. Jeho riskantnú spätnú prihrávku zachytil Fernandes, vymenil si loptu s Ronaldom a po lahôdkovej "jasličkovej" prihrávke od kapitána prestrelil brankára Dimitrievskeho 1:0. Aj po prestávke absentovala v hre domácich ľahkosť, lenže mali "nahrané", a tak im stačilo vyčkávať na chybu súpera. V 65. minúte vniesol pokoj do ich radov Fernandes, ktorý z prvej usmernil do bránky center Jotu - 2:0. Portugalci náskok bez väčších problémov udržali a na MS sa prebojovali šiestykrát za sebou.

A post shared by Portugal (@portugal)

Švédi boli lepším tímom, no z postupu sa radujú Poliaci

Poliaci si postup do finále baráže zaistili automaticky po vylúčení Ruska zo súťaže pre inváziu na Ukrajinu. Ušetrili viac síl ako Švédi, s ktorými prehrali uplynulých šesť vzájomných zápasov za sebou. Začali odvážne, ale prvú šancu mal ich súper. Po rýchlom protiútoku sa dostal do koncovky Forsberg, Szczesny vytiahol bravúrny zákrok. Švédi mali v prvom polčase viac z hry, ale ďalšiu vyloženú príležitosť si nevypracovali. Poliaci detto po tom, ako sa súperovi podarilo odpojiť z hry Lewandowského.

Krátko po prestávke však Karlström fauloval vo vlastnej šestnástke striedajúceho Krychowiaka a Lewandowski z bieleho bodu nezaváhal - 1:0. Švédi mohli onedlho vyrovnať, Szczesny sa však vrhol do strely Forsberga a predviedol kľúčový zákrok stretnutia. V 73. minúte štadión v Chorzówe "explodoval" druhýkrát, keď Zielinski potrestal chybu Danielsona a prestrelil bezmocného Olsena - 2:0. Na 3:0 mohli zvýšiť Bednarek i Lewandowski, svoje šance nepremenili, ale mrzieť ich to napokon nemuselo. Na postupe Poľska už nič nezmenil ani príchod zdravotne limitovaného Ibrahimoviča na ihrisko v závere stretnutia.

Zdroj: Tasr, netky, Oliver Petho