MS: Lotyši prišli o dvojgólový náskok a podľahli Američanom

NETKY.SK • 13 Máj 2017, 14:54 • 2 min

KOLÍN NAD RÝNOM - Hokejisti Spojených štátov amerických zvíťazili 5:3 nad Lotyšmi v úvodnom sobotňajšom zápase "slovenskej" A-skupiny v Kolíne nad Rýnom na MS v Nemecku a Francúzsku.

Američania v druhej tretine priebežne zaostávali 1:3, do prestávky však zmazali manko a v závere tretej časti rozhodli o svojom triumfe gólmi Andrewa Coppa a Dylana Larkina; druhý menovaný skóroval do prázdnej bránky.

Američania sa vyšvihli na prvú priečku A-skupiny, majú 12 bodov. Ešte v sobotu ich môžu odsunúť jedenásťbodoví Rusi, ktorí majú k dobru popoludňajší súboj proti Slovákom (16.15 h). Lotyši s 9 bodmi figurujú na 4. pozícii.

A-skupina (Kolín nad Rýnom/Nem.):
Lotyšsko - USA 3:5 (1:0, 2:3, 0:2)
Góly: 12. Blugers (Bičevskis), 21. Daugaviňš (A. Džeriňš, Rob. Bukarts), 32. Cibulskis (Indrašis) - 30. Compher (A. Lee), 34. Bjugstad (Schmaltz, Keller), 39. Gaudreau (Trouba, Bjugstad), 57. Copp (Hellebuyck), 59. D. Larkin
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fonselius (Fín.), Iverson (Kan.) - Jensen (Dán.), Lazarov (Rus.)

V prvej šanci zápasu sa ocitli Lotyši, ktorí sa favorita nezľakli a stíhali mu korčuliarsky i herne. Daugavinšovu strelu z tesnej blízkosti ale Hellebuyck chytil. Útočné výpady Američanov boli ostré, ale končili sa nepresnými strelami. Po jednej takejto situácii, keď sa strela Schmaltza odrazila od zadného mantinelu, prešli Lotyši do prečíslenia a Teodors Blugers poslal Bičevskisovu prihrávku do bránky - 1:0. Výborný nástup mali Lotyši do druhej tretiny, už po siedmich sekundách po úvodnom buly sa pred bránkou presadil po dorážke Kaspars Daugavinš a strelil druhý gól. V 29. minúte však znížil Compher a zdalo, že hráči USA naštartujú obrat. Krátko na to však vrátil dvojgólový náskok Lotyšom opäť po dorážke Cibulskis. Až tento gól vyburcoval Američanov k náporu a ešte do konca tretiny stihli vyrovnať. Najskôr sa presadil Nick Bjugstad a v 39. minúte aj Johny Gaudreau. Dokonalý obrat zavŕšili zámorskí hokejisti v tretej tretine. Víťazný gól strelil v 57. minúte strelou zápästím Andrew Copp, výsledok potom pečatil do prázdnej bránky Dylan Larkin.

Oskars Cibulskis, útočník Lotyšska: "Náš výkon bol dobrý iba do polovice zápasu. Prestali sme potom korčuľovať, súper nás prevýšil v dôraze. Ak chceme pomýšľať na postup, nesmieme si takéto zaváhania dovoliť."