Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2021Alfonz
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ústavný súd pozastavil účinnosť predĺženého volebného moratória
Ústavný súd pozastavil účinnosť predĺženého volebného moratória
18.12.2019 14:18 Politika
Moratórium nebude predĺžené, rozhodol tak Ústavný súd
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.12.2019 14:18 Politika

Moratórium nebude predĺžené, rozhodol tak Ústavný súdBRATISLAVA - Moratórium na predvolebné prieskumu zatiaľ nebude predĺžené na 50 dní. Ústavný súd SR dnes prijal na ďalšie konanie podnet prezidentky a v tejto súvislosti pozastavil účinnosť schválenej novely zákona o volebnej kampani a o politických stranách a hnutiach.


Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol, že moratórium na predvolebné prieskumu zatiaľ nebude predĺžen. O možnej protiústavnosti novely ešte len bude rozhodovať.

 

Prezidentka požiadala o pozastavenie účinnosti novely zákona
Prezidentka Zuzana Čaputová podala ešte začiatkom decembra podnet na Ústavný súd SR pre novelu zákona, ktorá zakazuje zverejňovanie prieskumov 50 dní pred voľbami. Požiadala tiež o pozastavenie jej účinnosti. V podaní argumentuje okrem iného rozporom so slobodou prejavu, ochranou politickej súťaže a možným nenapraviteľným zásahom do demokratického charakteru štátu.

 

 

"Napadnuté ustanovenie neprípustným spôsobom obmedzuje právo každého slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie bez cenzúry a nespĺňa ústavou a dohovorom stanovené podmienky pre obmedzenie týchto práv," napísala prezidentka. "Zákonné obmedzenia týkajúce sa procesu volieb, vrátane obdobia volebnej kampane, nesmú zasahovať ani ohrozovať predpoklady pre kvalifikované volebné rozhodovanie občanov, pretože to môže viesť k deformáciám volebného procesu, ktorý je pre demokratické zriadenie kľúčový a nenahraditeľný. Zásah do kvalifikovaného rozhodovania môže nenapraviteľne narušiť demokratický charakter štátu," dodala.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Novela zákona, ktorou sa predĺžilo moratórium na zverejňovanie volebných prieskumov zo štrnástich na päťdesiat dní, nepatrí do nášho právneho poriadku a preto som ju dnes vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie. Za neprípustný považujem spôsob, akým bola prijatá, čas, kedy ju poslanci schválili a predovšetkým jej obsah, ktorý je podľa môjho názoru v rozpore s viacerými článkami ústavy. Zároveň chcem oznámiť, že ak Národná rada mojej pripomienke nevyhovie, využijem svoje oprávnenie a podám Ústavnému súdu návrh na začatie konania o súlade sporného ustanovenia s Ústavou Slovenskej republiky a Európskym dohovorom o ľudských právach. Spojím ho aj s návrhom na pozastavenie účinnosti ustanovenia až do právoplatného rozhodnutia Ústavného súdu vo veci samej. Nie je žiaden dôvod upierať voličom informácie a osobiť si právo rozhodnúť o tom, čo majú brať pri svojom volebnom rozhodovaní do úvahy. Som presvedčená, že voliči informácie z predvolebných prieskumov vedia použiť zodpovedne a správne.

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Novelu podporila koalícia

Novela prešla najmä hlasmi poslancov koaličných strán. Jej prijatie kritizovala odborná verejnosť, médiá a opozícia, ale aj koaličný Most-Híd. Čaputová už vopred avizovala, že má pochybnosti o ústavnosti novely a požiada tiež o jej dočasné pozastavenie. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky prelomili veto prezidentky a odsúhlasili dlhšie moratórium aj po druhýkrát v utorok 26. novembra. Prezidentka s podaním čakala na zverejnenie novely v zbierke zákonov, čo sa stalo 4. decembra.

 

Viac sa dozviete v článku "Predĺženie volebného moratória sa zrejme bude dať obísť".

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Facebook, TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok