Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. mar. 2023Benjamín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
02.02.2023 18:30 Environetky
Mokrade patria k najohrozenejším ekosystémom a miznú rýchlejšie ako lesy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.02.2023 18:30 Environetky

Mokrade patria k najohrozenejším ekosystémom a miznú rýchlejšie ako lesyBratislava - Mokrade patria k najohrozenejším ekosystémom na Zemi a miznú trikrát rýchlejšie ako lesy.


Poukázala na to Štátna ochrana prírody SR pri príležitosti Svetového dňa mokradí, ktorý pripadá na štvrtok. Pripomínajú si ho aj ďalšie environmentálne organizácie. Tohtoročná téma zdôrazňuje naliehavú potrebu zaradiť obnovu mokradí medzi priority a vyzýva všetkých, aby podnikli kroky pre ich záchranu. Mokrade plnia podľa ŠOP dôležitú funkciu a sú pre človeka a ekosystém prospešné. "Sú schopné filtrovať vodu a vytvárať jej zásoby, slúžia ako ochrana pred búrkami a povodňami, dokážu ukladať uhlík a viažu na seba bohatú biodiverzitu," poukazuje. Degradáciu mokradí spôsobuje podľa ŠOP najmä ľudská činnosť, ktorej vplyvom sú zámerne vysušované a zasypávané pre pestovanie plodín, pastvu a výstavbu. Mokraďové ekosystémy poškodzuje tiež znečistenie vody a nadmerný rybolov, ako aj šírenie inváznych druhov. V dôsledku úbytku mokradí je 25 percent mokraďových druhov vystavených vyhynutiu. Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife tvrdí, že ochrana mokradí naberá čoraz akútnejší rozmer aj v súvislosti so zmenami klímy. Takmer 90 percent mokradí na svete je degradovaných a ich obnova je pre ľudstvo kľúčová. "Je nevyhnutné uvedomiť si dôležitosť mokradí v krajine, ako aj prístup k obhospodarovaniu krajiny. Fungujúce mokrade v krajine dokážu zadržať životodarnú vodu, spomaliť jej odtok a zaistiť jej dostatok aj na obdobia sucha," uviedla ornitologická spoločnosť. Mokrade v poľnohospodárskej krajine sú podľa Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia dôležitým centrom života pre miestnu faunu, chodia do nich loviť brodivé vtáky, vyvíja sa tam hmyz a obojživelníky. V lete pomáhajú udržiavať vlahu na okolitých poliach a tým aj zlepšovať kvalitu dopestovaných plodín. Mokrade dokážu tiež absorbovať obrovské množstvá uhlíka a ukladať ho. "Sú to jedny z najdôležitejších ekosystémov v boji s klimatickou zmenou, efektívnejšie sú už iba zdravé lesy vo vrcholových klimaxových štádiách, avšak takých veľa nezostalo," povedala Andrea Froncová z BROZ. Svetový deň mokradí sa oslavuje 2. februára od roku 1976. V tento deň v roku 1971 bol v iránskom meste Rámsar podpísaný dohovor o mokradiach – medzinárodná zmluva na ochranu a trvalú udržateľnosť mokradí. Na tzv. ramsarskom zozname je vyše 2000 lokalít mokradí medzinárodného významu, medzi nimi aj 14 slovenských. reklama


Zdroj: TASR

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
BANNER_13_REPLACE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok