Mladým Slovákom vystavili stopku favorizaní Švédi, obsadili 5. miesto

NETKY.SK • 22 Apríl 2016, 07:41 • 2 min

GRAND FORKS - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov ukončili svoju púť na MS tejto kategórie v Grand Forks vo štvrťfinále, v ktorom prehrali s favorizovanými švédskymi rovesníkmi 2:7. Na šampionáte tak obsadili konečné piate miesto, čo je ich najlepšie umiestnenie na MS "18" za uplynulých deväť rokov. Naposledy takto vysoko boli na MS 2007 vo Fínsku.

Zverenci trénera Petra Mikulu dosiahli na šampionáte bilanciu dve víťazstvá a tri prehry. Vďaka triumfom 5:4 nad Dánmi a 4:3 nad Čechmi splnili svoj základný cieľ, keď sa vyhli baráži a postúpili do štvrťfinále, kde však už boli "tri korunky" nad ich sily. Tie v semifinále narazia na Kanaďanov, druhú dvojicu tvoria USA a Fínsko.

Za najlepších hráčov SR na šampionáte vybrali tréneri brankára Romana Durného, obrancu Martina Bodáka a útočníka Samuela Solenského.

MS hráčov do 18 rokov, štvrťfinále:

Švédsko – SLOVENSKO 7:2 (3:1, 3:0, 1:1)

Góly: 12. Brännström (Lindström), 16. Lindström (Liljegren), 17. Hugg (Jonsson Fjällby, Brännström), 34. Bokvist (Thilander, Moverare), 39. Jonsson Fjällby (Hugg, Söderlund), 40. Bratt (Pettersson, Danielsson), 49. Wahlgren (Pettersson, Andersson) – 7. Ružička, 45. Zeleňák (Buček, Studenič). Rozhodovali: Hribik (ČR), Sheva (USA) – Suchánek (ČR), Sysujev (Rus.), vylúčení: 6:8, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 42:20, 301 divákov.

Zostava SR: Durný – Kmec, Fehérváry, Zeleňák, Bodák, Krempaský, Hedera, Rajnoha, Ivan – Ružička, Solenský, Krivošík – Studenič, Roman, Buček – Lacka, Bjalončík, Václav – Smolka, Šmida, Liška

Mikulovci zverenci vstúpili do zápasu výborne a v 7. minúte sa ujali vedenia zásluhou Ružičku, ktorý prudkým švihom nechytateľne zavesil – 0:1. Potom však zapli severania na vyššie obrátky a Slováci mali v defenzíve plné ruky-nohy práce. Švédom sa ešte v prvej tretine podaril dokonalý obrat, keď postupne Brännström, Lindström a Hugg prekonali Durného v bránke SR. Druhé dejstvo sa už nieslo jasne v réžii Švédov, ktorí prevýšili súpera po technickej, korčuliarskej i streleckej stránke. Bokvist, Jonsson Fjällby a Bratt zavŕšili poltucet a zvýšili vedenie favorita na 6:1. O víťazovi tak bolo pred treťou tretinou prakticky rozhodnuté. Pozitívnym signálom bolo, že aj napriek nepriaznivému stavu si Slováci sympatickou hrou vyslúžili zníženie. Lindströmovo vylúčenie potrestal v 45. minúte Zeleňák, ktorého v tesnej blízkosti súperovej bránky našiel Buček. Záverečné slovo mal napokon Wahlgren, ktorý od bránkovej čiary nachytal Durného na hruškách a upravil na konečných 7:2. Za najlepšieho hráča zápasu na slovenskej strane označili obrancu Martina Fehérváryho.

štvrťfinále - sumáre:

Fínsko - Rusko 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)

Góly: 17., 31. a 40. Tolvanen, 27. Puljujärvi - 31. Marušev, 32. Samorukov, 53. Alexejev

Kanada – Švajčiarsko 9:1 (2:0, 3:1, 4:0)

Góly: 7. Jost, 12. Quenneville, 24. Jost, 31. Morrison, 37. McLeod, 43. Howden, 51. Jost, 52. McLeod, 56. Howden – 39. Loosli

USA – Česko 8:0 (0:0, 3:0, 5:0)

Góly: 25. Mittelstadt, 26. Frederic, 36. Anderson, 41. Keller, 44. McPhee, 44. Pastujov, 50. Anderson, 59. Lindgren