Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2020Vratko
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
07.04.2016 09:25 Ekonomika
Mladí ľudia sa pri prvom výbere banky orientujú podľa rodičov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.04.2016 09:25 Ekonomika

Mladí ľudia sa pri prvom výbere banky orientujú podľa rodičovBRATISLAVA - Tak ako občiansky preukaz aj účet v banke je akousi vstupenkou do sveta dospelých, ktorá znamená nezávislosť i zodpovednosť. Ako vyplynulo z prieskumu, ktorý organizovala VÚB v marci tohto roku, mladí ľudia majú jasnú predstavu o tom, ako by mal vyzerať. Nadupaný a zadarmo.


"Študenti si chcú svoj prvý účet zriadiť na počkanie a zdarma by malo byť čo najviac služieb. Nielen vedenie účtu, ale i platobná karta a výbery z bankomatov alebo bezplatné aplikácie mobil bankingu a výpisy z účtu. Považujú to za štandard. Značná časť mladých ľudí sa pri výbere banky, v ktorej si plánujú otvoriť svoj prvý účet, orientuje podľa rodičov. Individualisti alebo vysokoškoláci sa už rozhodujú sami alebo podľa svojich spolužiakov, kamarátov," hovorí Alena Walterová z VÚB.

 

Okrem ponuky je pre mladých veľmi dôležitý prístup. Banku nevnímajú ako k inštitúciu, ku ktorej by mali pociťovať rešpekt, ale skôr ako bežnú službu a pri komunikácii s ňou očakávajú ľudskosť bez posudzovania zovňajšku.

 

Mať účet je fajn, ale mať účet s prostriedkami je ešte lepšie. Podľa prieskumu spoločnosti United Consultants mladí ľudia najradšej utrácajú peniaze na hudbu, cestovanie a nákupy cez internet. Približne 25 % opýtaných študentov si na svoje výdavky privyrába brigádami. Drvivá väčšina z nich dostáva aj vreckové od rodičov. Jeho priemerná výška je okolo 56 eur mesačne.

 

Stredoškoláci dostávajú časť peňazí v hotovosti a zvyšok na účet, vysokoškoláci dostávajú prostriedky takmer výlučne na účet. Súvisí to aj s tým, že vysokoškoláci často žijú na internáte v mieste štúdia, teda mimo domova.

 

Medzi výškou vreckového stredo- a vysokoškolákov je značný rozdiel. Štandardné stredoškolské vreckové sa pohybuje od 10 do 30 eur/mesiac a rodičia zvyknú hradiť všetky výdavky dieťaťa mimo tejto sumy. Vysokoškolské začína asi od 50 do 200 eur/mesiac a často zahŕňa pravidelné mesačné platby spojené so štúdiom, ktoré si študenti musia uhradiť z vreckového.

 

Viac ako polovica slovenských študentov (60 %) má vreckové výlučne na míňanie podľa svojho uváženia. Prieskum dokazuje, že k peniazom pristupujú zodpovedne. Až 85 % z nich sa snaží šetriť. Väčšinou nepravidelne. Na pravidelné odkladanie má 30 % z tých, ktorí si sporia.

 

Dôvody šetrenia sú rôzne. Od športových potrieb, výletov s kamarátmi, notebookov a fotoaparátov až po možnosť cestovať či financovať si ďalšie štúdium.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok