Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2020Matúš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
07.12.2015 13:24 Domov
MK navrhuje nové úlohy na ochranu slovenského filmového dedičstva
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.12.2015 13:24 Domov

MK navrhuje nové úlohy na ochranu slovenského filmového dedičstvaBRATISLAVA - Ochrana filmového dedičstva Slovenska je jedným z dlhodobých cieľov Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Ústav, ktorý je jednou z inštitúcií zriaďovaných Ministerstvom kultúry (MK) SR, sa podľa zákona o audiovízii systematicky venuje ochrane, obnove a úschove audiovizuálnych diel. Na plnenie týchto úloh má komisiu pre audiovizuálne dedičstvo.


Hlavné úlohy v ochrane audiovizuálneho dedičstva určuje MK SR v Projekte systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva SR. Projekt po prvý raz ministerstvo kultúry vypracovalo na roky 2009 - 2013, následne naň nadviazalo pokračovaním pre roky 2013 až 2015. V súčasnosti predložilo MK SR do medzirezortného pripomienkového konania návrh aktualizácie Projektu systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva SR na roky 2016 – 2018. Dotknuté strany sa k návrhu môžu vyjadriť do 15. decembra.


Hlavným cieľom projektu je systematická ochrana a postupná obnova filmového (audiovizuálneho) dedičstva a jeho následné sprístupňovanie verejnosti. Obnova pritom zahŕňa viacero fáz - inventarizáciu, diagnostiku, ošetrovanie, obnovenie, digitalizáciu filmových materiálov a ich sprístupňovanie. Súčasťou projektu je aj časť venovaná nevyhnutným predpokladom na jeho plnenie, a to napríklad personálnym, technologických aj finančným. Z textu projektu vyplýva, že na všetky potrebné činnosti a úlohy treba počas rokov 2016, 2017 a 2018 vynaložiť 5 981 067 eur, z čoho najväčšia položka - 4 481 178 eur je vyhradená na obnovu nášho audiovizuálneho dedičstva a naopak, na jeho uchovávanie či uskladnenie je určených z celkového rozpočtu najmenej - 285-tisíc eur.

 

Ministerstvo kultúry v texte návrhu projektu obnovy nášho filmového dedičstva na najbližšie tri roky okrem iného upozorňuje, že v poslednom čase sa stávajú súčasťou audiovizuálneho dedičstva aj audiovizuálne diela vyrobené digitálnou cestou a zaznamenané na digitálnom nosiči. Ich dlhodobé a bezpečné archivovanie je však problematické. SFÚ preto "v nastávajúcom období, rovnako ako iné národné filmové archívy, bude musieť pripraviť stratégiu prístupu k digitálnym nosičom a navrhnúť postupnú a kontinuálnu udržateľnú obnovu aj digitálnych obsahov".


Vypracovanie Projektu systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva SR vychádza z medzinárodných záväzkov Slovenska. Vláda SR 17. mája 2006 v súvislosti s ratifikáciou Európskeho dohovoru o ochrane audiovizuálneho dedičstva a Protokolu o ochrane televíznej produkcie k Európskemu dohovoru o ochrane audiovizuálneho dedičstva schválila Projekt systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva SR. Vláda zároveň uložila ministrovi kultúry zabezpečiť plnenie úloh vyplývajúcich z tohto projektu. Jeho hlavným zámerom je vytvorenie podmienok pre záchranu, obnovu a sprístupňovanie audiovizuálneho dedičstva SR. Správa o plnení úloh vyplývajúcich z predošlej aktualizácie projektu na roky 2013 až 2015 by sa na rokovanie vlády mala dostať do 30. júna 2016.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok