Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. jún. 2023Lenka
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Miro Jaroš
Miro Jaroš
20.10.2022 14:34 Domov
Miro Jaroš pomáha deťom s inhalovaním
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.10.2022 14:34 Domov

Miro Jaroš pomáha deťom s inhalovanímBRATISLAVA - Nástup detí do škôl a škôlok v jesennom období takmer vždy sprevádzajú respiračné ochorenia. Výbornou formou prevencie, ale aj pomoc pri ochorení, je inhalovanie.


Je vhodné pre deti, dospelých aj dôchodcov. Čiže pre celú rodinu. My sa teraz pozrime nato, ako môžeme inhalovaním pomôcť deťom. A motivovať ich pritom bude ich obľúbený spevák Miro Jaroš.

 

Školské a škôlkarske prostredie je ideálne prostredie pre šírenie vírusov. Imunitný systém detí totiž nie je ešte dostatočne vyvinutý. Preto sú deti náchylnejšie na infekčné aj parazitárne ochorenia. Podľa údajov ÚVZ SR majú deti inú bakteriálnu flóru ako dospelí a zároveň nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém, ktorý je v tomto období veľmi zraniteľný. „Keď sa organizmus zoznámi s určitým prostredím v kolektíve, napr. v materskej škole, vytvorí si odolnosť proti určitým patogénom a priebeh ochorenia už potom nie je tak závažný a početnosť sa zmierni. Deti bývajú po nástupe do materskej školy často choré, kým si zvyknú na bakteriálnu flóru v danom kolektíve a získajú odolnosť.“

K najčastejším detských chorobám na jeseň patria podľa ÚVZ SR ochorenia horných a dolných dýchacích ciest, niekedy spojené s kožnými vyrážkami, ochorenia tráviaceho systému a parazitárne ochorenia. Chrípkové obdobie z vyšším rizikom chrípky a iných respiračných ochorení u nás trvá až do konca apríla.

 

Chorobám detí sa dá do určitej miery predchádzať. Najdôležitejšími preventívnymi opatreniami proti vírusom a baktériám je časté a dôkladné umývanie rúk, každodenná pohybová aktivita, zdravá strava s dostatkom vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Výbornou prevenciou je aj každodenné inhalovanie. Inhalovanie je jednoduché, pre telo prirodzené a nenávykové. Na inhaláciu sa totiž používajú prírodné látky, ako morská voda, fyziologický roztok či minerálne vody.

„Výhodou inhalovania je možnosť inhalovať liečivá priamo do dýchacích ciest. Vďaka tomu sa nezaťažuje tráviaci systém a celý organizmus, ako pri sirupoch, či tabletách, a požadovaný efekt sa dostaví rýchlo a bez systémových nežiaducich účinkov. Okrem toho, nie sú potrebné vysoké dávky účinnej látky. Okrem zvlhčenia dýchacích ciest inhalácia napomáha vykašliavaniu a uvoľňuje hlieny. Môžeme tak dosiahnuť rýchlejšiu rekonvalescenciu respiračných ochorení, či znížiť potrebu častého užívania antibiotík.“ hovorí MUDr. Paula Jackaninová, pediatrička, z detského oddelenia NsP sv. Jakuba no Bardejov.

Inhalácia je bezpečná a teda vhodná pre všetkých – od novorodencov po seniorov, ženy aj mužov, športovcov. Pre tehotné ženy predstavuje najbezpečnejšiu formu liečby respiračných ochorení.

Kedy majú deti inhalovať a ako často?

Najmä v chladných mesiacoch by sme mali mať inhalátor na veľmi frekventovanom a viditeľnom mieste, pretože inhalovanie je veľmi prospešné pre naše zdravie. „Inhalácia môže byť preventívna, najmä, ak žijeme v prostredí, ktoré nie je úplne najčistejšie alebo „zúri“ vírusové obdobie. Vtedy je potrebné sa nainhalovať, ideálne večer, aby sme si vyčistili dýchacie cesty. Ak to aj nerobíme preventívne a každý deň, tak vo chvíli, keď cítime, že začíname byť viac zahlienený, máme nádchu a z tej nám začína zatekať hlien a po uľahnutí kašleme, mali by sme začať inhalovať.“ hovorí MUDr. Marta Špániková, všeobecná lekárka pre deti a dorast.
 

Ak dieťa inhaluje preventívne, stačí jedenkrát za deň, ideálne večer, aby po inhalácii vykašľalo všetko, čo sa v dýchacích cestách počas dňa zachytilo. V prípade, že inhaluje liečebne, záleží od toho, o aké ochorenie ide, či inhaluje len pre zvlhčenie dýchacích ciest, alebo inhaluje aj liečivo. V takom prípade je ideálne inhalovať 3 x denne.

Na prevenciu aj liečbu môžeme použiť izotonické roztoky na báze morskej vody, fyziologického roztoku, alebo hypotonické minerálne vody. Pod pojmom izotonický, rozumieme roztok, ktorý je zložením solí rovnaký ako prostredie v sliznici dýchacích ciest. Preto sú tieto roztoky najvhodnejšie na dlhodobé použitie. Hypotonické roztoky majú obsah soli nižší, ako je prirodzene v našom organizme, vďaka čomu viažu vodu a výborne hydratujú. Na vybrané účely je možné inhalovať aj hypertonický roztok s vyšším obsahom soli, ktorý spôsobí nariedenie hustých hlienov. Izotonické a hypotonické roztoky určené na inhaláciu sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Hypertonická inhalácia je liečbou na predpis.

 

Poloha pri inhalácií má byť taká, aby sme zabezpečili, že sa inhalačný roztok dostane do dýchacích ciest. Inhalujeme teda v polohe v sede s vyrovnaným chrbtom. Náustok alebo maska, má byť upevnená tak, aby neunikal inhalačný roztok mimo masku a aby sa skutočne dostával do dýchacích ciest.

 

Miro Jaroš potrebuje k tomu, aby mohol zabávať deti, najmä svoj hlas. Respiračné ochorenia sa nevyhýbajú ani jemu, a tak teraz, počas premenlivého jesenného počasia, vyskúšal domáci inhalátor. “Viacerí známi mi už dlhšiu dobu navrhovali, aby som preventívne vyskúšal domáci inhalátor. Nevenoval som tomu pozornosť. Keď som však pri zmene počasia začal mať problémy s hlasom, pustil sa mi nos a ozvalo sa hrdlo začal som googliť a jeden som predsa len použil.
Bol som prekvapený, ako ľahko sa obsluhuje a že som mohol inhalovať počas pozerania filmu. A hlavne – cítil som sa lepšie. Keď sa z firmy OMRON tlakomery, inhalátory a zdravotnícka technika – Celimed Slovensko zaujímali, ako som bol spokojný s ich inhalátorom, dohodli sme sa, že ho predstavím aj vám.
A keďže inhalovanie je vhodné dospelých, aj pre deti, na pomoc som si pozval Šimonka. Vtedy som ešte netušil, že sa zíde aj jemu.”

 

 

 reklama


Zdroj: Accelerate/Martin Petráš, Netky.sk

Foto:  AccelerateNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok