Ministri z celého sveta rokovali o lesoch: Mestské aglomerácie budú vytvárať na lesy čoraz väčší tlak

NETKY.SK • 11 Máj 2018, 09:20 • 2 min
Ministri z celého sveta rokovali o lesoch: Mestské aglomerácie budú vytvárať na lesy čoraz väčší tlak

NEW YORK - Na rokovaní ministrov pôdohospodárstiev krajín z celého sveta o lesoch a ich prínose pre plnenie rozvojových cieľov Organizácie spojených národov (OSN), otvorila podpredsedníčka vlády SR a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná aj špeciálne podujatie pod názvom "Lesy a udržateľné mestá v Európe - príspevok lesov udržateľného lesného hospodárenia k udržateľnému žitiu a blahobytu európskych miest".

slovakia

left justify in out

„Potrebujeme lesy, ktoré sú multifunkčné, odolné a poskytujú širokú škálu ekosystémových služieb v prospech celej spoločnosti. Naplnenie tohto cieľa sa stáva čoraz väčšou výzvou kvôli globálnym megatrendom, ako je rast populácie spojený s neudržateľnou spotrebou a využívaním prírodných zdrojov, ktorý ide „ruka v ruke“ s dlhodobými dopadmi zmeny klímy. Ich vplyvy vyvíjajú na lesy ešte väčší tlak, ako tomu bolo v minulosti. V priebehu posledných desaťročí sme vo svete zažili viacero mimoriadnych klimatických udalostí, ktorých výskyt je čoraz častejší a ich výsledkom boli rozsiahle škody na lesoch,“ uviedla Gabriela Matečná.

 

Ministri sa na rokovaní zhodli na potrebe adaptačných opatrení v lesoch, ktorých cieľom musí byť prispôsobenie lesov zmene klímy a jej vplyvom. Viaceré krajiny pritom zaznamenávajú nové megatrendy. Jedným z nich je urbanizácia - podľa predpovedí bude do roku 2050 žiť v mestách takmer 70% svetovej populácie. Mestské spoločnosti sa pritom síce snažia o ochranu prírody, vyžadujú prísnejšiu ochranu rastúcich stromov a ochranu lesov. Avšak na druhej strane spotrebovávajú čoraz viac výrobkov a to aj z dreva, ktoré musí byť niekde dopestované. Ich vnímanie dreva ako obnoviteľného zdroja trvalo udržateľných materiálov pritom často absentuje. Zároveň stále zvyšujúca sa spotreba, konzum, ale i plytvanie mestských populácií kladie čoraz väčšie tlaky na produkciu potravín, čo vytvára ďalší tlak na lesné plochy a odlesňovanie. To nakoniec často spôsobuje degradáciu pôdy, eróziu a dezertifikáciu.

 

Slovenská republika je aktuálne v rámci tematiky lesov a starostlivosti o ne v pozícii európskeho lídra, keďže predsedá regionálnemu politickému procesu na vysokej úrovni o lesoch v Európe tzv. Forest Europe. Aktuálne sa uchádza o vysoký post v tejto oblasti aj na úrovni OSN.

 

„Slovensko má v oblasti lesného manažmentu nielen v Európe, ale aj vo svete výborné meno. Verím, že sa nám preto podarí presvedčiť členské štáty OSN, že skúsenosti našich odborníkov v lesníctve budú pre svet prínosom,“ uviedla Gabriela Matečná.

 

Netky o tom informovala Zuzana Peiger Ačjaková z odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies