16.07.2015 16:58 Ekonomika
Ministri financií EÚ schválili preklenovací úver Grécku
NIKÓZIA/ BRUSEL - Ministri financií Európskej únie vo štvrtok schválili použitie Európskeho finančného a stabilizačného mechanizmu (EFSM) na poskytnutie preklenovacieho úveru v sume 7 mld. eur pre Grécko, kým krajina dohodne svoj ďalší program núdzovej pomoci.
Informoval o tom šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. "V priebehu dnešného popoludnia ...Rada ministrov financií krajín Európskej únie (Ecofin) dosiahla dohodu o preklenovacom financovaní," povedal Juncker vo štvrtok na tlačovej konferencii na Cypre. Jeho hovorkyňa krátko potom na Twitteri uviedla: "Dobré správy, Euroskupina a Ecofin dosiahli dohodu v súvislosti s návrhom Európskej komisie o poskytnutí preklenovacieho financovania "
Ministri financií eurozóny vo štvrtok "v princípe" schválili otvorenie rokovaní s Gréckom o treťom programe núdzovej pomoci. Rozhodnutie Euroskupiny však nadobudne úplnú platnosť až po tom, ako niekoľko parlamentov krajín eurozóny, vrátane nemeckého Bundestagu, tiež rokovania odsúhlasia. Ministri financií eurozóny zároveň Atény vyzvali, aby do stredy 22. júla schválili druhú sériu reforiem, a aby aktualizovali legislatívu súvisiacu s prvou sériou opatrení, ktoré už grécky parlament prijal.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR
Foto: SITA
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk