Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. jún. 2023Lenka
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zvieratá, na ktorých sú vykonávané pokusy, sú použité niekoľkokrát
Zvieratá, na ktorých sú vykonávané pokusy, sú použité niekoľkokrát
16.02.2021 11:09 Domov
Ministerstvo pôdohospodárstva sa bude zaoberať petíciou za zastavenie pokusov na zvieratách
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.02.2021 11:09 Domov

Ministerstvo pôdohospodárstva sa bude zaoberať petíciou za zastavenie pokusov na zvieratáchSLOVENSKO - Zvierací ombudsman a SOS linka pre zvieratá odovzdali petíciu proti "zvieracím" pokusom s 19- tisíc podpismi ministerstvu pôdohospodárstva.


Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka má v pláne zaoberať sa petíciou za zastavenie pokusov na zvieratách. Petíciu s takmer 19-tisíc podpismi odovzdali agrorezortu v piatok 12. februára organizácie Zvierací ombudsman a SOS linka pre zvieratá v núdzi. Žiadajú zastavenie laboratórnych pokusov na primátoch a spoločenských zvieratách.

 


Ministerstvo chce, aby boli pokusy na zvieratách znížené na nevyhnutné minimum. Aktuálne prebieha analýza, do akej miery problematika zasahuje agrorezort a do akej miery spadá pod Ministerstvo životného prostredia SR. Tomu je ministerstvo pripravené odstúpiť časť petície.

 

„Hoci je žiadúce nahradiť používanie živých zvierat v postupoch inými metódami, používanie živých zvierat je naďalej potrebné na ochranu zdravia ľudí, zvierat a životného prostredia,“ povedal Wallner.

 

Rezort zatiaľ petíciu pre formálne nedostatky vrátil organizáciám na doplnenie. Andrej Wallner z odboru komunikácie ministerstva dodal, že agrorezort má záujem otvoriť diskusiu o pokusoch na zvieratách a vypočuť si argumenty oboch organizácií, ktoré za petíciou stoja. Tým sa nepáči, že zvieratá sú za účelom pokusov často nakazené chorobou, vírusom či parazitmi, pre ktorých slúžia ako hostitelia. Riešiť chcú aj účelové rozmnožovanie. 

 


Pokusy na zvieratách sú často veľmi necitlivé a ak aj zvieratá neumrú už počas pokusu, alebo nie sú pre zlý zdravotný stav utratené, sú vrátené do výbehu alebo do klietok, aby mohli byť využívané na ďalšie bolestivé pokusy.

 

Podľa organizácií by pritom namiesto živých zvierat mohli vedci na mnohé účely využiť počítačové simulácie, laboratórne vytvorené tkanivá a umelú kožu či placentu.

 

 

Súvisiaci článok: Pracovná skupina pre ochranu zvierat zasadla prvý razreklama


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok