Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.04.2016 15:35 Domov
Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje zákaz zvierat v cirkusoch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.04.2016 15:35 Domov

Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje zákaz zvierat v cirkusochBRATISLAVA - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravuje návrh na zákaz divožijúcich zvierat v cirkusoch. Ako vo vyhlásení informuje organizácia Sloboda zvierat, prispela k tomu aj jej dlhoročná kampaň a petícia za zákaz cirkusových zvierat, ktorú už podpísalo viac ako 55 -tisíc ľudí.


"Budeme musieť ešte bojovať, aby návrh v parlamente aj prešiel," uvádza koordinátorka kampane Silvia Čaňová s tým, že kampaň sa až do prijatia zákona zatiaľ nekončí. Sloboda zvierat preto vyzýva ľudí, aby nenavštevovali cirkusové predstavenia so zvieratami a informovali organizáciu o zlom a krutom zaobchádzaní so zvieratami v cirkusoch, ktorých sezóna sa v tomto období na Slovensku začína.

 

Sloboda zvierat svojou kampaňou poukazuje na katastrofálne a stresujúce podmienky, v akých cirkusové zvieratá žijú. V petícii žiada o prijatie zodpovedajúcich legislatívnych opatrení, ktoré zakážu chov, drezúru a predvádzanie všetkých druhov živých zvierat v cirkusoch, delfináriách, akvaparkoch a ďalších druhoch zábavných parkov na území Slovenska. Zvieratá chované v cirkusoch a podobných zariadeniach sú podľa organizácie nútené k výkonom, ktoré prekračujú ich sily a biologické spôsobilosti. "Cirkusové zvieratá iba prežívajú v nekončiacom strese a nedostatku. Vystupovanie zvierat v cirkusoch je demonštratívnym týraním zvierat pred očami verejnosti s jej pasívnym a tichým súhlasom," uvádza sa v petícii. Pochybnosti o etickosti využívania zvierat v cirkuse viedli mnohé krajiny EÚ a sveta k prijatiu legislatívy, ktorá používanie zvierat na verejné vystúpenia obmedzuje alebo zakazuje, Slovensko však zostáva medzi štátmi, ktoré v legislatíve nemajú žiadnu úpravu týkajúcu sa cirkusových zvierat.

 

Sloboda zvierat na svojej internetovej stránke upozorňuje, že podľa Zákona o veterinárnej starostlivosti mnohé cirkusové praktiky často napĺňajú skutkovú podstatu týrania zvierat, tento zákon však podľa organizácie zvieratá dostatočne nechráni a negarantuje im napĺňanie základných životných potrieb. Všetky cirkusy, ktoré na Slovensko zavítajú, majú povinnosť ohlásiť sa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, niektoré cirkusy si však túto povinnosť nesplnia. Veterinárny inšpektor musí v cirkuse následne vykonať kontrolu očkovania, zdravotného stavu zvierat, spôsobu ustajnenia, kŕmenia, manipulácie a o kontrole vyhotoviť záznam.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok