Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2021Dalibor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.04.2016 15:35 Domov
Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje zákaz zvierat v cirkusoch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.04.2016 15:35 Domov

Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje zákaz zvierat v cirkusochBRATISLAVA - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravuje návrh na zákaz divožijúcich zvierat v cirkusoch. Ako vo vyhlásení informuje organizácia Sloboda zvierat, prispela k tomu aj jej dlhoročná kampaň a petícia za zákaz cirkusových zvierat, ktorú už podpísalo viac ako 55 -tisíc ľudí.


"Budeme musieť ešte bojovať, aby návrh v parlamente aj prešiel," uvádza koordinátorka kampane Silvia Čaňová s tým, že kampaň sa až do prijatia zákona zatiaľ nekončí. Sloboda zvierat preto vyzýva ľudí, aby nenavštevovali cirkusové predstavenia so zvieratami a informovali organizáciu o zlom a krutom zaobchádzaní so zvieratami v cirkusoch, ktorých sezóna sa v tomto období na Slovensku začína.

 

Sloboda zvierat svojou kampaňou poukazuje na katastrofálne a stresujúce podmienky, v akých cirkusové zvieratá žijú. V petícii žiada o prijatie zodpovedajúcich legislatívnych opatrení, ktoré zakážu chov, drezúru a predvádzanie všetkých druhov živých zvierat v cirkusoch, delfináriách, akvaparkoch a ďalších druhoch zábavných parkov na území Slovenska. Zvieratá chované v cirkusoch a podobných zariadeniach sú podľa organizácie nútené k výkonom, ktoré prekračujú ich sily a biologické spôsobilosti. "Cirkusové zvieratá iba prežívajú v nekončiacom strese a nedostatku. Vystupovanie zvierat v cirkusoch je demonštratívnym týraním zvierat pred očami verejnosti s jej pasívnym a tichým súhlasom," uvádza sa v petícii. Pochybnosti o etickosti využívania zvierat v cirkuse viedli mnohé krajiny EÚ a sveta k prijatiu legislatívy, ktorá používanie zvierat na verejné vystúpenia obmedzuje alebo zakazuje, Slovensko však zostáva medzi štátmi, ktoré v legislatíve nemajú žiadnu úpravu týkajúcu sa cirkusových zvierat.

 

Sloboda zvierat na svojej internetovej stránke upozorňuje, že podľa Zákona o veterinárnej starostlivosti mnohé cirkusové praktiky často napĺňajú skutkovú podstatu týrania zvierat, tento zákon však podľa organizácie zvieratá dostatočne nechráni a negarantuje im napĺňanie základných životných potrieb. Všetky cirkusy, ktoré na Slovensko zavítajú, majú povinnosť ohlásiť sa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, niektoré cirkusy si však túto povinnosť nesplnia. Veterinárny inšpektor musí v cirkuse následne vykonať kontrolu očkovania, zdravotného stavu zvierat, spôsobu ustajnenia, kŕmenia, manipulácie a o kontrole vyhotoviť záznam.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok