Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2022Vincent
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Roman Mikulec
Roman Mikulec
23.04.2021 09:40 Domov
Minister vnútra: Register bankových účtov bol aj požiadavkou Európskej komisie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.04.2021 09:40 Domov

Minister vnútra: Register bankových účtov bol aj požiadavkou Európskej komisieBRATISLAVA - Viacero krajín Európskej únie disponuje centrálnym registrom bankových účtov a jeho zriadenie bolo aj požiadavkou Európskej komisie.


Po rokovaní vlády v stredu 21. apríla to povedal minister vnútra Roman Mikulec. Podľa ministra ide v tomto prípade o účinný prostriedok boja proti praniu špinavých peňazí. Pri centrálnom registri podľa ministra nejde o to, aby mal štát prehľad o zostatkoch na účtoch fyzických a právnických osob. „Samozrejme, tie má k dispozícii aj teraz v prípade, že prebiehajú nejaké odôvodnené trestnoprávne konania zo strany orgánov činných v trestnom konaní. Ale to nebude tá záležitosť centrálneho registra účtov,” povedal Mikulec.

 


Slovensko by malo vytvoriť centrálny register bankových účtov, ktorý bude prístupný pre finančnú spravodajskú jednotku Prezídia Policajného zboru a orgány činné v trestnom konaní. Navrhuje to ministerstvo vnútra s poukazom na odporúčania výboru expertov Rady Európy pre hodnotenie opatrení proti legalizácii výnosov z trestnej činnosti a financovaniu terorizmu Moneyval. Správa výborukonštatuje, že slovenské orgány rozumejú riziku spojenému s legalizáciou výnosov z trestnej činnosti a financovaním terorizmu len do určitej miery. „Hodnotiaci tím dospel k záveru, že SR dosahuje podpriemerné výsledky pri využívaní finančného spravodajstva a iných relevantných spravodajských informácií vo vzťahu k zabezpečovaniu dôkazov a sledovaní výnosov z trestnej činnosti,” uviedol rezort.  Absencia centrálneho registra účtov je podľa rezortu považovaná za jeden z hlavných nedostatkov a prekážkou komplexnej finančnej analýzy.

Návrhčelí kritike, aj vrátane koaličnej strany Sloboda a Solidarita. Ambícia viesť prehľad o zostatkoch na účtoch ide podľa predsedu liberálov a ministra hospodárstva Richarda Sulíka nad rámec európskej smernice. „V žiadnom prípade nemôžeme súhlasiť s takýmto zásahom do slobody jednotlivca,” povedal. Podľa generálneho riaditeľa Poštovej banky a 365.bank Andreja Zaťka ide v prípade návrhu o zásah do bankového tajomstva, pretože ide o prístup k bankovým údajom bežných ľudí, bankových klientov a bez ohľadu na to, či sú podozriví z trestných činností.

 

Prečítajte si tiež: Zúčastníte sa protikorupčného festivalu Pucung? Tento rok sa bude konať onlinereklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok