Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
14. apr. 2021Justína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling
05.01.2021 09:52 Domov
Minister školstva predstavil plán na návrat detí do škôl. Upozornil však, že všetko bude závisieť od epidemiologickej situácie
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.01.2021 09:52 Domov

Minister školstva predstavil plán na návrat detí do škôl. Upozornil však, že všetko bude závisieť od epidemiologickej situácieBRATISLAVA - Vláda SR prijala rozhodnutie zaviesť lockdown, v rámci ktorého obmedzila v maximálnej miere mobilitu a zamedziť tak ďalšiemu šíreniu nákazy.


S cieľom dohodnúť sa na spoločnom odporúčaní pre nástup žiakov do škôl, incicioval minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling zasadnutie konzília epidemiológov, hlavného hygienika SR ako aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. 

 

Návrat detí do škol minister komunikoval aj s primátormi, zástupcami samospráv a zriaďovateľmi, aby zistil pripravenosť samospráv na pretestovanie zamestnancov školských zariadení.

 

 

„Ministerstvo školstva čo najskôr, preto vydá rozhodnutie, ktoré upraví nástup žiakov do škôl. Zároveň naďalej platí, že rodič, ktorý nechce dať svoje dieťa do školy, môže žiaka z vyučovania ospravedlniť na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní,“ ozrejmil šéf rezortu školstva Gröhling.

 

Materské školy otvoria iba pre rodičov, ktorí nemôžu ostať pracovať z domu
Od 4. januára sú materské školy buď zatvorené alebo fungujú pre kritickú infraštruktúru či rodičov, ktorým vyplýva z povahy práce, že ju nemôžu vykonávať z domu. Pre základné a stredné školy pokračujú do 10. januára prázdniny.

 Od 11. januára budú všetky školy pokračovať dištančným spôsobom výučby. Otvorené budú len materské školy pre deti zákonných zástupcov z kritickej infraštruktúry a pre deti rodičov, ktorí nemôžu prácu vykonávať z domu.

 

„Zriaďovateľom odporúčame otvoriť školské kluby detí najmä pre deti zdravotníkov, ako aj pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry či pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Od 11. do 18. januára bude vyplácaná pandemická OČR. Zriaďovateľom zároveň odporúčame pretestovať všetkých zamestnancov, pričom náklady im budú preplatené,“ upresnil minister školstva.

 

Mohlo by vás zaujímať: Vysokoškoláci si môžu gratulovať. Tí, čo študujú externe, budú z tejto správy nadšení

Situácia by mohla podľa plánu od 18. januára vyzerať nasledovne:

Otvorené budú materské školy, obnoví sa aj vyučovací proces pre prvý stupeň základných škôl a špeciálne školy. Rezort školstva odporúča pretestovať rodičov aj zamestnancov.

 

Rodičia naďalej môžu v tomto čase ospravedlniť dieťa na 5 vyučovacích dní po sebe. V prípade potreby tak môže žiak ostať doma až do konca lockdownu.

 

 

Druhý stupeň základných škôl a stredné školy pokračujú vo vzdelávaní dištančne. Otvoriť sa môžu aj končiace ročníky stredných škôl, a to za predpokladu pretestovania žiakov a zamestnancov školy v závislosti na príslušnej vyhláške ÚVZ SR.

 

Režim škôlok a škôl po ukončení lockdownu
Po ukončení lockdownu od 25. januára budú otvorené materské školy v štandardnom režime ako aj prvý stupeň ZŠ. Rezort školstva odporúča pre materské školy a prvý stupeň základnej školy pretestovanie zamestnancov a rodičov.

 

Na prezenčnú formu vzdelávania by mal prejsť aj druhý stupeň ZŠ, pričom ÚVZ SR vyhláškou určí pretestovanie žiakov druhého stupňa ZŠ a zamestnancov školy.

Otvoria sa aj stredné školy, taktiež za podmienok pretestovania študentov a zamestnancov školy. Aj z tohto dôvodu sa presunulo plošné pretestovania z pôvodného termínu 8. až 10. januára na 22. až 24. januára 2021.

 


Zároveň je potrebné zdôrazniť, že tieto podmienky sú predbežné a závisieť budú od vývoja epidemiologickej situácie. Lokálne podmienky navyše môže zmeniť alebo upraviť RÚVZ.

 

Klasifikácia žiakov
Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa upravili aj niektoré pravidlá pri klasifikácii žiaka. „Termín na vyskúšanie a hodnotenie za prvý polrok sa predlžuje do 31. marca. Učitelia tak nemusia prvé týždne po otvorení škôl mať pocit, že treba „naháňať známky.“ Nie je to potrebné. Ak má žiak známky z prvého polroku a je potrebné, aby získal ďalšiu známku, je možné ho do 31. marca hodnotiť,“ povedal minister školstva.

 

Následne bude žiakovi táto známka zapísaná do prvého polroka a bude mu uzavretá konečná známka za prvý polrok.


Testovanie žiakov 5. a 9. ročníkov
„Čo sa týka testovania piatakov a deviatakov, testovanie sa pre žiakov 5. ročníka ruší. Pre žiakov 9. ročníka sa uskutoční v termíne 9. – 10. júna s náhradnými termínmi 24. júna a 25. júna,“ priblížil minister školstva.

Zmeny v prijímačkách na stredné školy
Zmeny nastali aj pri termínoch na prijímacie konanie na stredné školy. Štandardné prijímacie skúšky sa budú konať v prvom termíne 3. mája (podľa potreby aj 4. mája 2021). V druhom termíne sa uskutočnia 10. mája (alebo podľa potreby 11. mája).

 Talentové prijímacie skúšky sa uskutočnia v prvom termíne 5. mája (podľa potreby aj 6. a 7. mája 2021). V druhom termíne 12. mája (prípadne 13. a 14. mája).

Ako to bude s maturitami?
Úpravy sa dotkli aj maturantov. „Ruší sa externá časť maturitnej skúšky v školskom roku 2020/2021. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky, teda sloh sa uskutoční v termíne od 12. apríla. Presný termín určíme do 31. marca 2021,“ upresnil Gröhling.

 

Ústna forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termínoch od 17. mája 2021. V prípade potreby môže prebiehať 2 týždne.

„Touto cestou aj vyzývame školy, aby v obsahu maturitných otázok zohľadnili dištančné vzdelávanie a mieru, v akej prebrali v tomto čase jednotlivé učivo. V zmysle vyhlášky môžu toto učivo začleniť do maturitnej skúšky aj v zúženom rozsahu,“ zdôraznil šéf rezortu školstva.

 

Prečítajte si tiež: AKTUALIZOVANÉ: Gröhling prišiel s dôležitou informáciou týkajúcou sa maturít!
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok