Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2021Dalibor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
23.01.2013 13:02 Zaujímavosti
Minister požiadal EK o prehodnotenie kontroly potravín v Poľsku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.01.2013 13:02 Zaujímavosti

Minister požiadal EK o prehodnotenie kontroly potravín v PoľskuMinister požiadal EK o prehodnotenie kontroly potravín v Poľsku - Zaujímavosti Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomír Jahnátek požiadal Európsku komisiu (EK), aby v rámci svojich kontrolných mechanizmov prehodnotila úradnú kontrolu


Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomír Jahnátek požiadal Európsku komisiu (EK), aby v rámci svojich kontrolných mechanizmov prehodnotila úradnú kontrolu v Poľskej republike s cieľom poskytnúť nielen Slovensku, ale aj ostatným členským krajinám EÚ garanciu o kvalite a bezpečnosti potravín poľského pôvodu vo vzťahu k ochrane spotrebiteľa. Informovala o tom dnes hovorkyňa MPRV SR Zuzana Gulová.

"Uvedomujeme si, že ako členská krajina EÚ nemôžeme vykonať jednostranný akt zastavenia dovozu poľských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov, avšak opakované prípady škandálov poľských potravín nás oprávňujú domnievať sa, že úradná kontrola v Poľskej republike nie je dostatočne systémová, dôrazná a efektívna," uvádza sa v liste, ktorým sa Jahnátek obracia na EK.

Ministrova žiadosť súvisí s ostatným prípadom životunebezpečných, jedom na potkany kontaminovaných výrobkov, ktoré boli na slovenský trh dovezené z Poľskej republiky od poľského výrobcu Magnolia. 

"V tomto prípade oceňujem aspoň fakt, že oznámenie o tomto nebezpečnom výrobku bolo zaslané do rýchleho výstražného systému, čo umožnilo okamžitú reakciu našich kontrolných úradov a stiahnutie kontaminovaných výrobkov z trhu," poznamenal ďalej v liste šéf MPRV SR.
Tomuto prípadu však predchádzalo mnoho ďalších škandálov, keď sa na Slovensko dostali potraviny poľského pôvodu, ktoré nespĺňajú základné podmienky bezpečnosti potravín založené právom EÚ a predstavovali reálnu hrozbu pre slovenského spotrebiteľa. Napríklad technická soľ v potravinách, kontaminované sušené vajcia, slepačie vajcia z neschválených chovov, zmrzlina kontaminovaná lepidlom a prípravkom proti všiam.
"V záujme predchádzať možnosti ohrozenia zdravia spotrebiteľov v našej krajine som podstatne sprísnil úradnú kontrolu potravín, zvlášť už pri samotnom dovoze do krajiny, keď na cestách orgány úradnej kontroly spolu s policajným zborom kontrolujú pôvod tovarov, hygienu, bezpečnosť a miesto určenia. V tomto sprísnenom režime vykázalo porušenie a nevyhovelo 35 % zásielok z Poľskej republiky,"konštatuje v liste minister. 

Jahnátek sa písomne obrátil aj na ministra poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Poľskej republiky Stanisława Kalembu a požiadal ho o prijatie urýchlených opatrení na sprísnenie úradnej kontroly potravín v Poľsku na všetkých jej úrovniach, zabezpečenie vysledovateľnosti a prijatie prípadných legislatívno-právnych úprav na dosiahnutie nápravy súčasného stavu.
Zdroj: TASR


reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok