Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. jún. 2022Melánia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
06.09.2021 11:45 Ekonomika
Rezort práce sľubuje sporiteľom vyššie výnosy v 3. dôchodkovom pilieri
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.09.2021 11:45 Ekonomika

Rezort práce sľubuje sporiteľom vyššie výnosy v 3. dôchodkovom pilieriBRATISLAVA - Minister Krajniak predstavil reformu 3. penzijného piliera. Aké zmeny môžu ľudia očakávať?


Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predloží v pondelok do medzirezortného pripomienkového konania (MPK) reformu 3. penzijného piliera.

 

Osobný dôchodkový produkt

Zmeny by podľa šéfa reztortu mali priniesť viacero výhod pre ľudí i zamestnávateľov. Krajniak chce vylepšením 3. piliera zaviesť napríklad osobný dôchodkový produkt, do ktorého by po novom, okrem zamestnávateľa a zamestnanca, prispieval aj štát. Legislatívou chce ministerstvo rozšíriť aj zoznam subjektov, ktoré by takýto produkt mohli poskytovať.

 

"Na rozdiel od doplnkových dôchodkových spoločností, ktoré fungovali doteraz, chceme rozšíriť možnosti, aby takýto produkt poskytovali aj dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS), správcovské spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi, banky a poisťovne," poznamenal minister. Inštitúcie však musia spĺňať prísne podmienky a musia mať licenciu.

 

Rezort práce od reformy 3. piliera očakáva napríklad to, že zamestnávatelia a ľudia budú mať viacero možností, kde si môžu sporiť na dôchodok. "Sľubujeme si od toho, že výnosy budú v porovnaní so súčasnosťou vyššie," povedal Krajniak.

 

Rezort použil český model

Štátny tajomník rezortu práce Boris Ažaltovič poznamenal, že v rámci vylepšenia 3. piliera rezort navrhuje zavedenie dôchodkovej prémie, ktorá platí v susednej Českej republike.

 

"Ako vidíme, 32 percent ekonomicky aktívneho obyvateľstva na Slovensku je zapojené v 3. pilieri, kým v Česku je to až 85  percent" zdôraznil Krajniak. Na Slovensku prispieva  zamestnanec do 3. piliera  v priemere asi 20 eurami a zamestnávateľ 31 eurami, pričom v Česku si zamestnanec sporí v tomto pilieri 30 eurami a zamestnávatelia im prispievajú v priemere 40 eurami

 

Naakumulovaných úspor sú v 3. pilieri na Slovensku 3 percentá hrubého domáceho produktu (HDP) a v Česku 9 percent. 

 

Podľa štátneho tajomníka by mohol sporiteľ pri príspevku na úrovni od 15 eur mesačne získať ročnú prémiu vo výške 60 eur. Pri sporení 20 eur mesačne by prémia dosiahla 80 eur a pri 25 eurách za mesiac by sporiteľ získal prémiu 100 eur ročne

 

Tiež by sa mala zachovať daňová úľava z príspevkov zamestnancov do výšky 180 eur. Medzi zmenami sa nachádza napríklad aj návrh, aby sa z príspevku zamestnávateľa do 3. piliera neplatili zdravotné odvody. 

 

Výber nasporených peňazí

Generálna riaditeľka sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia MPSVR Jana Polakovičová Kolesárová vysvetlila, že osobný dôchodkový produkt bude mať sporiacu a výplatnú fázu.

 

Čo sa týka vyplácania, nasporená suma sa bude dať vybrať po dovŕšení dôchodkového veku, teda keď je človeku priznaný starobný alebo predčasný starobný dôchodok Sociálnou poisťovňou. Vyberať nasporené peniaze bude možné cez doživotný dôchodok alebo cez programový výber. 

 

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky KZ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok