Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2023Bohuš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister životného prostredia Ján Budaj.
Minister životného prostredia Ján Budaj.
03.02.2021 06:13 Domov
Minister Budaj sa chce vydať cestou väčšieho využívania zelených projektov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.02.2021 06:13 Domov

Minister Budaj sa chce vydať cestou väčšieho využívania zelených projektovBRATISLAVA - Európska komisia pripravuje novú metodiku, podľa ktorej budú jednotlivé členské štáty postupovať pri nákupoch počítačov, monitorov, mobilných telefónov, ako aj v cestnej doprave.


Ministerstvo životného prostredia SR podľa tejto metodiky pripraví manuál, na základe ktorého budú obstarávatelia nakupovať. Zmeny sa dotknú produktových skupín "Počítače a monitory" a "Cestná doprava". Vyplýva to z informatívneho dokumentu ministerstva životného prostredia.

 


Podľa Jána Budaja, ministra životného prostredia, je systém, založený na šetrnom využívaní prírodných zdrojov, tou správnou cestou, ako šetriť aj životné prostredie, aj peniaze nás všetkých.

 

"Predchádzajúca vláda sa síce zaviazala zvýšiť podiel zeleného verejného obstarávania, ale nesplnila ho. Pritom je nanajvýš potrebné, aby sa, obzvlášť pri štátnych nákupoch, uplatňovali princípy zeleného verejného obstarávania, ktoré sú bežné vo vyspelých krajinách Európy," zdôraznil minister Budaj.

 

 

Možné problémy 
Pri obstarávaní IT techniky by sa malo viac prihliadať na opätovné využitie jednotlivých IT komponentov. V cestnej doprave viac zohľadňovať dopady na životné prostredie, množstvo vypúšťaných látok, ktoré znečisťujú ovzdušie, ale aj negatívne dopady na životné prostredie pri výrobe batérií do elektrických vozidiel alebo emisie hluku spôsobené vozidlom a pneumatikami počas fázy používania.

 


Podľa Envirostratégie tento podiel má v roku 2030 dosiahnuť až 70 % z celkovej hodnoty verejného obstarávania. V minulom roku bol tento podiel iba na úrovni 10,92 %.


 reklama


reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok