Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. máj. 2021Blažena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava: Člen predstavenstva pre technickú oblasť Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg a predseda vlády SR Igor Matovič
Zľava: Člen predstavenstva pre technickú oblasť Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg a predseda vlády SR Igor Matovič
16.11.2020 14:07 Ekonomika
Miliardová investícia automobilky Volkswagen vytvorí 2 tisíc pracovných miest, Matovič hovorí o veľkom úspechu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.11.2020 14:07 Ekonomika

Miliardová investícia automobilky Volkswagen vytvorí 2 tisíc pracovných miest, Matovič hovorí o veľkom úspechuBRATISLAVA - Ohlásená investícia v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia prinesie dve tisích nových pracovných miest.


V pondelok o tom informovali predstavitelia automobilky. Celkovo koncern plánuje na Slovensku v rámci celej produktovej palety preinvestovať približne 1 miliardu eur. Do samotnej produkcie modelov Volkswagen Passat a ŠKODA Superb by malo smerovať okolo 500 miliónov eur

 

Ich výroba by sa mala rozbehnúť v roku 2023. Bratislavský závod pritom nečaká priestorové rozšírenie, nová produkcia bude integrovaná do existujúcich výrobných liniek. Zachovaná by mala ostať aj celková produkčná kapacita fabriky.

 


"Volkswagen Slovakia si zaslúžil dôveru koncernu a bol za ňu odmenený," uviedol pri predstavovaní investície predseda predstavenstva spoločnosti Oliver Grünberg.

 

Viedli sa tvrdé zákulisné boje

Zároveň potvrdil, že sa o ňu viedli "tvrdé" zákulisné boje a jej prideleniu predchádzalo zvyšovanie produktivity slovenského závodu, ako aj znižovanie nákladov. Vyzdvihol aj podpísanie viacročnej kolektívnej zmluvy s odborármi a fungujúcu flexibilitu pracovného času zamestnancov.

Premiér Igor Matovič označil investíciu za skvelú správu pre Slovenskú republiku. "Všetkým nám padol kameň zo srdca," povedal a zdôraznil významnú úlohu spoločnosti Volkswagen Slovakia v slovenskej ekonomike. Na rokovaniach sa pritom nemalo hovoriť o možných stimuloch či úľavách, zavážiť mal prísľub o zlepšovaní podnikateľského prostredia.

 

 

Argumenty, že Slovensko už viac nepotrebuje automobilky, považuje premiér podľa vlastných slov za "primitívne". Pripomenul, že v Bratislave sa vyrábajú najlepšie modely. "Môžeme a máme byť na čo hrdí," zhrnul.

 

Automobilka sprvu uvažovala o závode v Turecku
Ako dodal minister financií Eduard Heger, Volkswagen je pre Slovensko dôležitý z troch hľadísk. Predovšetkým je priekopníkom novodobého automobilového priemyslu, ďalej patrí medzi najväčších zamestnávateľov a zároveň aj investorov.

 

Ohlásená investícia bude podľa neho silným signálom pre ďalších potenciálnych investorov. "Verím, že budú prichádzať aj ďalšie dobré správy," povedal minister.

 Volkswagen mal podľa pôvodného plánu vybudovať nový závod v Turecku za 1,3 miliardy eur. Výrobu v ňom plánoval spustiť už v roku 2022 s ročnou kapacitou 300-tisíc vozidiel.

 

Do nového multibrandového závodu sa mala presťahovať výroba novej generácie Passatu a Superbu. Turecká fabrika mala zároveň nahradiť produkciu automobilky Volkswagen v nemeckom Emdene.

 

Automobilka svoje rozhodnutie ohľadom Turecka niekoľkokrát odložila pre turecké vojenské operácie v Sýrii. O definitívnom upustení od plánov výstavby sa hovorí od leta tohto roka. Významnú úlohu mala zohrať aj pandémia koronavírusu.

 

Detaily dohody ostali pod rúškom tajomstva
Volkswagen ešte začiatkom júla podpísal so zástupcami slovenskej vlády Spoločné vyhlásenie zámerov tzv. Letter of Intent. Detaily dohody obe strany zverejniť odmietli.

 

"Koncern Volkswagen pracuje na optimálnom prerozdelení produkcie do rôznych výrobných závodov po celom svete. To platí aj o vyťažení závodu v Bratislave s budúcimi modelmi a s tým spojenými investíciami. Podobné plány existujú, ale samozrejme, aj pre iné závody," priblížila vtedy spoločnosť.

 Volkswagen Slovakia je pilierom slovenského exportu, jedným z najväčších súkromných zamestnávateľov v krajine a spolu so svojimi zamestnancami aj najväčším prispievateľom do verejných rozpočtov.

 

Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od svojho vzniku už viac ako 4,5 miliardy eur. Okrem vozidiel produkuje prevodovky, komponenty pre prevodovky a podvozky, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok