Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2020Ľuboslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nezamestnanosť na Slovensku v 2. štvrťroku dosiahla 6,6 %
Nezamestnanosť na Slovensku v 2. štvrťroku dosiahla 6,6 %
04.09.2020 10:15 Ekonomika
Miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahla najvyšší rast za posledné desaťročie, bez práce sú zväčša ľudia v produktívnom veku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.09.2020 10:15 Ekonomika

Miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahla najvyšší rast za posledné desaťročie, bez práce sú zväčša ľudia v produktívnom vekuBRATISLAVA - Miera nezamestnanosti na Slovensku sa dostala úroveň spred dvoch rokov, informoval Štatistický úrad SR.


Počet nezamestnaných na Slovensku dosiahol v druhom štvrťroku tohto roka v absolútnom vyjadrení 177 800 osôb, medziročne vzrástol o 14,7 %. Takýto výrazný rast bol naposledy v roku 2010. Miera nezamestnanosti vzrástla medziročne o 0,9 percentuálneho bodu (p.b.) na 6,6 %, dostala sa tak na úroveň spred dvoch rokov. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

 

Počet nezamestnaných začal rásť počas koronakrízy

"Dlhodobý pokles nezamestnanosti sa zastavil v prvom štvrťroku tohto roka, kedy nastala zmena trendu vo vývoji nezamestnanosti a počet nezamestnaných začal rásť. Medziročný nárast počtu nezamestnaných trvajúci aspoň dva štvrťroky za sebou bol zistený naposledy v treťom štvrťroku 2013," konštatuje ŠÚ SR.

 

Sezónne očistená nezamestnanosť sa oproti prvému štvrťroku tohto roka zvýšila o 8,7 % na 178 400 osôb. "Niektoré osoby, ktoré už nie sú zamestnané, sa nepresunuli do kategórie nezamestnaných, ale dostali sa mimo trhu práce do kategórie ekonomicky neaktívnych osôb. Počet ekonomicky neaktívnych osôb v druhom štvrťroku medziročne vzrástol o 44 400 na 1,9 milióna osôb," konštatuje ŠÚ SR.

 

Najviac nezamestnaných v produktívnom veku

Celkovo v prvom polroku tohto roka nezamestnanosť medziročne vzrástla o 7,8 %, pričom pred rokom bol pokles o 16,2 %, a dosiahla úroveň 169 700 osôb. Miera nezamestnanosti sa zvýšila o 0,5 p. b. na 6,3 %.

 

Z hľadiska vekovej štruktúry naďalej tvorili najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných osoby vo veku 35 až 49 rokov, a to až 40,6 % z počtu nezamestnaných.

 

Táto veková kategória je najsilnejšie zastúpená medzi novými nezamestnanými, ich počet vzrástol o 19.800. Nezamestnaní pribudli aj v ďalších vekových skupinách s výnimkou 55 až 59-ročných, ktorí zaznamenali pokles o 3600 osôb.

 

"Vplyv koronakrízy sa prejavil najmä rýchlym zvýšením počtu aj podielu osôb, ktoré boli krátkodobo nezamestnané, a to mesiac, respektíve jeden až tri mesiace. V súhrne sa počet osôb v týchto dvoch skupinách v štruktúre nezamestnaných medziročne zdvojnásobil," doplnili štatistici.

 

Nárast nezamestnaných hlásia zo všetkých regiónov

Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili 18,5 % z celkovej nezamestnanosti. Ich podiel sa medziročne znížil o štyri p. b. S prihliadnutím na ekonomickú činnosť posledného zamestnávateľa, najviac osôb pracovalo v priemysle (28,4 %) a v obchode (9 %).

 

Nezamestnanosť sa medziročne zvýšila vo všetkých krajoch. Najjväčší nárast však zaznamenali v Prešovskom kraji, ktorý zároveň dosiahol aj najvyššiu úroveň regionálnej miery nezamestnanosti na úrovni 12 % pri jej najrýchlejšom medziročnom raste o 2,6 p. b.

 

Nad slovenským priemerom bola miera nezamestnanosti ešte v dvoch regiónoch, a to v Košickom kraji (8,9 %) a v Banskobystrickom kraji (8,5 %), pričom v Košickom kraji došlo aj k vyššiemu nárastu o 1,2 p. b.

 

Najnižšia miera nezamestnanosti v rámci Slovenska bola v Bratislavskom kraji, a to na úrovni 3,1 %, pričom pred rokom to bolo 2,4 %.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok