Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Nezamestnanosť na Slovensku v 2. štvrťroku dosiahla 6,6 %
Nezamestnanosť na Slovensku v 2. štvrťroku dosiahla 6,6 %
04.09.2020 10:15 Ekonomika
Miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahla najvyšší rast za posledné desaťročie, bez práce sú zväčša ľudia v produktívnom veku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.09.2020 10:15 Ekonomika

Miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahla najvyšší rast za posledné desaťročie, bez práce sú zväčša ľudia v produktívnom vekuBRATISLAVA - Miera nezamestnanosti na Slovensku sa dostala úroveň spred dvoch rokov, informoval Štatistický úrad SR.


Počet nezamestnaných na Slovensku dosiahol v druhom štvrťroku tohto roka v absolútnom vyjadrení 177 800 osôb, medziročne vzrástol o 14,7 %. Takýto výrazný rast bol naposledy v roku 2010. Miera nezamestnanosti vzrástla medziročne o 0,9 percentuálneho bodu (p.b.) na 6,6 %, dostala sa tak na úroveň spred dvoch rokov. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

 

Počet nezamestnaných začal rásť počas koronakrízy

"Dlhodobý pokles nezamestnanosti sa zastavil v prvom štvrťroku tohto roka, kedy nastala zmena trendu vo vývoji nezamestnanosti a počet nezamestnaných začal rásť. Medziročný nárast počtu nezamestnaných trvajúci aspoň dva štvrťroky za sebou bol zistený naposledy v treťom štvrťroku 2013," konštatuje ŠÚ SR.

 

Sezónne očistená nezamestnanosť sa oproti prvému štvrťroku tohto roka zvýšila o 8,7 % na 178 400 osôb. "Niektoré osoby, ktoré už nie sú zamestnané, sa nepresunuli do kategórie nezamestnaných, ale dostali sa mimo trhu práce do kategórie ekonomicky neaktívnych osôb. Počet ekonomicky neaktívnych osôb v druhom štvrťroku medziročne vzrástol o 44 400 na 1,9 milióna osôb," konštatuje ŠÚ SR.

 

Najviac nezamestnaných v produktívnom veku

Celkovo v prvom polroku tohto roka nezamestnanosť medziročne vzrástla o 7,8 %, pričom pred rokom bol pokles o 16,2 %, a dosiahla úroveň 169 700 osôb. Miera nezamestnanosti sa zvýšila o 0,5 p. b. na 6,3 %.

 

Z hľadiska vekovej štruktúry naďalej tvorili najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných osoby vo veku 35 až 49 rokov, a to až 40,6 % z počtu nezamestnaných.

 

Táto veková kategória je najsilnejšie zastúpená medzi novými nezamestnanými, ich počet vzrástol o 19.800. Nezamestnaní pribudli aj v ďalších vekových skupinách s výnimkou 55 až 59-ročných, ktorí zaznamenali pokles o 3600 osôb.

 

"Vplyv koronakrízy sa prejavil najmä rýchlym zvýšením počtu aj podielu osôb, ktoré boli krátkodobo nezamestnané, a to mesiac, respektíve jeden až tri mesiace. V súhrne sa počet osôb v týchto dvoch skupinách v štruktúre nezamestnaných medziročne zdvojnásobil," doplnili štatistici.

 

Nárast nezamestnaných hlásia zo všetkých regiónov

Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili 18,5 % z celkovej nezamestnanosti. Ich podiel sa medziročne znížil o štyri p. b. S prihliadnutím na ekonomickú činnosť posledného zamestnávateľa, najviac osôb pracovalo v priemysle (28,4 %) a v obchode (9 %).

 

Nezamestnanosť sa medziročne zvýšila vo všetkých krajoch. Najjväčší nárast však zaznamenali v Prešovskom kraji, ktorý zároveň dosiahol aj najvyššiu úroveň regionálnej miery nezamestnanosti na úrovni 12 % pri jej najrýchlejšom medziročnom raste o 2,6 p. b.

 

Nad slovenským priemerom bola miera nezamestnanosti ešte v dvoch regiónoch, a to v Košickom kraji (8,9 %) a v Banskobystrickom kraji (8,5 %), pričom v Košickom kraji došlo aj k vyššiemu nárastu o 1,2 p. b.

 

Najnižšia miera nezamestnanosti v rámci Slovenska bola v Bratislavskom kraji, a to na úrovni 3,1 %, pričom pred rokom to bolo 2,4 %.reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok