Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2023Vilma
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslankyňa OĽaNO Helena Mezenská
Poslankyňa OĽaNO Helena Mezenská
22.09.2015 14:24 Domov
Mezenská navrhuje posilniť práva užívateľov bytových služieb
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.09.2015 14:24 Domov

Mezenská navrhuje posilniť práva užívateľov bytových služiebBRATISLAVA - Posilnenie práv užívateľov bytových služieb navrhuje poslankyňa Helena Mezenská (OĽaNO).


Ako povedala v utorok v parlamentnej rozprave k vládnemu návrhu zákona o správcoch bytových domov v druhom čítaní, bez toho sa nepodarí dosiahnuť ani profesionalizáciu a sprehľadnenie činnosti správcov. Predložila obsiahly pozmeňujúci návrh, ktorým chce docieliť zrovnoprávnenie všetkých účastníkov trhu s bytovými službami. Ako príklad uviedla poškodzovanie spotrebiteľov a užívateľov bytových služieb, vyplývajúce z dominancie a silného postavenia dodávateľov energií.

 

Za potrebné považuje zaviesť v súvisiacom zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov povinné vrátenie preplatkov užívateľom služieb. "Často sa ukazuje, že nie je samozrejmosťou, aby takéto preplatky z ročného vyúčtovania služieb boli automaticky vrátené v lehote tridsať dní. Ak sa spotrebiteľ omeškal v plnení úhrad čo len jediný deň, okamžite sa na neúhradu viaže úrok z omeškania," povedala Mezenská.

 

Poslankyňa poukázala aj na to, že mnohé zmluvné vzťahy medzi spoločenstvami vlastníkov bytov a nebytových priestorov a správcovskými subjektmi obsahujú dojednania, ktoré poškodzujú ekonomické záujmy užívateľov bytov, alebo spoločenstiev. "Navrhujem, aby takéto dojednania, napríklad cyklicky plynúce odmeny za sprostredkovanie obchodnej činnosti boli v zmluvách vypustené. Aby aj takéto nekalé praktiky, ktoré poškodzujú práva užívateľov, vlastníkov bytov boli zakázané," uviedla Mezenská.

 

Zároveň upozornila na to, že pri uzatváraní zmluvy o výkone správy nie je legislatívou vytvorený priestor pre možnosť individuálneho dojednania jednotlivých podmienok. "V praxi sa s takouto požiadavkou častejšie stretávame," priblížila s tým, že uzavreté zmluvy sú zväčša typové. Poukázala pritom na nespokojnosť mnohých zástupcov spoločenstiev vlastníkov bytov v tejto oblasti. "Navrhujem vytvoriť priestor aj pre individuálne dojednania jednotlivých zmluvných podmienok zohľadňujúc tak špecifické potreby jednotlivých spoločenstiev, prípadne vlastníkov bytov a nebytových priestorov," dodala Mezenská.

 

Poslankyňa vyslovila výhradu aj k súčasnému obsahu zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Správcovské organizácie podľa nej môžu zverejňovať zoznamy neplatičov. Navrhla, aby do rozhodnutia súdov o sporoch so správcovskými organizáciami neboli užívatelia bytov zverejňovaní na zoznamoch neplatičov.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok