Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. mar. 2023Benjamín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
03.02.2023 20:00 Ekonomika
Mestské zastupiteľstvo v Žiari nad Hronom rozhodne o čerpaní úveru na osem fotovoltických elektrární.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.02.2023 20:00 Ekonomika

Mestské zastupiteľstvo v Žiari nad Hronom rozhodne o čerpaní úveru na osem fotovoltických elektrární.Žiar nad Hronom - Na osadenie fotovoltických panelov na osem mestských budov vrátane škôl či športovísk chce mesto Žiar nad Hronom čerpať financie z úveru z Environmentálneho fondu vo výške 1,5 milióna eur.


O prijatí úveru rozhodnú poslanci mesta na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva . Vyplýva to z materiálov, ktoré zverejnila samospráva. Mesto chce fotovoltické panely umiestniť na strechy ôsmich objektov. Ide o trojicu základných škôl, mestské kultúrne centrum či zariadenie pre seniorov pri biskupskom kaštieli. Do projektu sú zahrnuté i športoviská, zelenú energiu by tak využívali aj v mestskej športovej hale, na plavárni či zimnom štadióne. Ako vyplýva z dôvodovej správy predloženej na zasadnutie mestského zastupiteľstva , náklady na spotrebu elektrickej energie v týchto objektoch predstavovali v roku 2022 sumu 335.000 eur. V prípade plavárne boli náklady odhadované na základe spotreby z minulosti, keďže športovisko aktuálne prechádza rekonštrukciou. "Maximálna suma splátky úveru vo výške istiny je 75.000 eur. Spustenie prevádzky fotovoltických článkov prinesie úsporu bežných výdavkov. Zredukovanie nákladov minimálne o 25 percent ročne môže znížiť výdavky za spotrebu elektrickej energie o sumu 83.750 eur. Pri takýchto úsporách na spotrebe elektrickej energie je úver samofinancovateľný," konštatuje mesto. Na financovanie projektu chce samospráva využiť úver z Environmentálneho fondu v predpokladanej maximálnej výške 1,5 milióna eur. Výhodou úveru je podľa mesta nízka úroková sadzba, dĺžka splatnosti úveru a skutočnosť, že záväzky z úveru poskytnutého z Environmentálneho fondu sa nezapočítavajú do celkovej sumy dlhu samospráv. V prípade schválenia zámeru by chcela samospráva prvé fotovoltické panely inštalovať v polovici tohto roka. Konečná výška investície má byť známa po uskutočnení verejného obstarávania. reklama


Zdroj: TASR/ KB

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok