Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
30.11.2022 18:00 Relax
Mestská nájomná agentúra v Bratislave má zvýšiť dostupnosť nájomného bývania
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.11.2022 18:00 Relax

Mestská nájomná agentúra v Bratislave má zvýšiť dostupnosť nájomného bývaniaBRATISLAVA - Hlavné mesto spustí novú službu vo forme Mestskej nájomnej agentúry (MNA). Jej cieľom je zlepšiť dostupnosť bývania pre ľudí, ktorí sú v rámci štandardného trhu s bývaním z rôznych dôvodov znevýhodnení. Ide napríklad o rodičov samoživiteľov, rodiny s vyšším počtom detí, ale s nízkym príjmom, či jednotlivcov, pre ktorých je komerčné nájomné problém.


"Nájomcovia trpia rôznymi diskrimináciami. Dnes stačí, že máte viac detí, zlé priezvisko, nie ste podľa predstáv prenajímateľa, ktorý si vyberá pre neho istejšiu voľbu," konštatuje riaditeľ sekcie sociálnych vecí magistrátu Sergej Kára. Mestská nájomná agentúra má fungovať ako platforma pre majiteľov bytov, ktorí sú ochotní prenajímať ich ohrozeným obyvateľom, ktorí sa ani napriek práci a pravidelnému príjmu nevedia dostať k nájomnému bývaniu v rámci bežnej ponuky. Zároveň bude fungovať ako "spojka" medzi prenajímateľom a nájomcom a plniť funkciu garanta nájomnej zmluvy. Tiež na seba zoberie potenciálne riziká spojené s prenájmom a starostlivosťou o byt. Nájomné by malo byť podľa odhadov nižšie o 20 až 30 percent oproti komerčným nájmom. Novú službu spustí hlavné mesto v pilotnej fáze začiatkom roka 2023 spolu s partnermi, ktorými je Nadácia poisťovne Kooperativa a Slovenská sporiteľňa. Poskytnutých bude prvých desať bytov, do ktorých budú vybratí klienti z mestských ubytovní. Zohľadnená bude ich situácia, dĺžka pobytu v mestskom ubytovacom zariadení, zdravotné okolnosti, celková miera podpory či schopnosť platiť nájom. V budúcnosti je v pláne dať možnosť uchádzať sa o takéto bývanie aj ďalším ľuďom z poradovníka čakajúcich na pridelenie nájomného bytu. V druhom polroku budúceho roka by chcela agentúra zároveň ponuku otvoriť aj verejnosti, teda všetkým prenajímateľom, ktorí by sa do tejto služby chceli zapojiť. Ako motiváciu pri nižšom príjme za nájom než pri komerčnom prenájme ponúka agentúra vlastníkovi bytu dlhodobý nájom i garanciu uhrádzania platieb včas vrátane uhradenia nájmu na rok alebo dva vopred. Okrem dobrého pocitu, že pomáha ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú, je podľa Káru racionálnym benefitom aj pravidelnosť platieb a spoľahlivosť nájomcu. "Bude mať dlhodobé garancie ukotvené v zmluve,“ doplnil Kára s dôvetkom na margo nižšieho príjmu z prenájmu ako pri rizikovejšom spôsobe prenájmu bytu. Agentúra bude zároveň fungovať aj vďaka finančnej podpore partnerov. Sociálne byty sú rozbehnuté v rôznych krajinách Európy. Osvedčili sa napríklad v Belgicku, Španielsku, Holandsku, Poľsku či Česku. Takúto službu spúšťa mesto ako prvá samospráva na Slovensku. Popri tom pokračuje vo výstavbe mestských nájomných bytov. Spustený má tiež projekt Housing first zameraný na ukončenie bezdomovectva. reklama


reklama


Zdroj: TASR / KB NetkyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok