Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. apr. 2021Marcel
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
02.07.2017 18:50 Domov
Mesto pokračuje v obnove mestských fontán a pitných fontánok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.07.2017 18:50 Domov

Mesto pokračuje v obnove mestských fontán a pitných fontánokBRATISLAVA - Hlavné mesto prostredníctvom svojej organizácie Generálny investor Bratislavy (GIB) pokračuje v pamiatkovej obnove a sfunkčnení mestských fontán a pitných fontánok.


Aktuálne bola obnovená fontána Putto s rybou na Bielej ulici. Bratislavčania sa môžu tešiť aj z rekonštruovanej technickej fontány na rohu Novackého a Adámiho ulice v Karlovej Vsi. Obnova v tomto roku čaká fontánu na Námestí Martina Benku či fontánu - Plastika s raketou na Kvačalovej ulici.

 

GIB ako správca fontány Putto s rybou zabezpečil aj jej umelecko-remeselnú obnovu a opätovne uviedol fontánku do prevádzky. "Obnovu sme realizovali v mesiaci jún formou reštaurovania, a to postupom konzervácie a rekonštrukcie narušených a absentujúcich častí fontánky," priblížil riaditeľ GIB Vladimír Gašperák.

 

Fontánka vznikla v druhej polovici 18. storočia. Potom bola inštalovaná ako voľná plastika v parku Grasalkovičovho paláca. Po úprave Grasalkovičovej záhrady v roku 1999 bola fontánka premiestnená na nádvorie domu "Čierny havran" na Bielej ulici ako okrasný prvok bez sfunkčnenia.

 

V apríli bola zároveň zrekonštruovaná technická fontána na rohu Novackého a Adámiho ulice v mestskej časti Karlova Ves. Bazén fontány nebol opravovaný od roku 1970 a bol značne poškodený, pričom vo veľkej miere chýbal. "Dno bazéna bolo taktiež popraskané, obrubník bazéna značne popísaný a na viacerých miestach chýbal obklad. Preto sme ešte koncom marca vzhľad fontány obnovili," uviedol Gašperák.

 

V tomto roku boli zároveň obnovené fontány na Jurigovom námestí, Kozmická fontána na Jurkovičovej ulici v Rači, fontána Plastika kvetu na Ožvaldíkovej ulici v Dúbravke či Kozmický kameň na Ulici Vladimíra Clementisa v mestskej časti Ružinov.

 

Aktuálne je spustených 38 mestských fontán a Bratislavčania sa môžu osviežiť vodou z desiatich pitných fontánok. GIB zabezpečuje údržbu a prevádzku celkovo 55 zariadení, z toho 41 fontán, 11 pitných fontánok a tri studne. Ročná spotreba vody vo všetkých mestských fontánach je zhruba 15.000 kubických metrov.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok