Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. aug. 2020Marcela
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Bratislava je ochotná spolupracovať na odstránení envirozáťaže v Istrocheme
Bratislava je ochotná spolupracovať na odstránení envirozáťaže v Istrocheme
10.06.2020 15:58 Environetky
Mesto Bratislava bude spolupracovať na odstránení envirozáťaže v Istrocheme
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.06.2020 15:58 Environetky

Mesto Bratislava bude spolupracovať na odstránení envirozáťaže v IstrochemeBRATISLAVA - Hlavné mesto je pripravené aktívne spolupracovať na odstránení environmentálnej záťaže v areáli spoločnosti Istrochem v Bratislave.


Na sociálnej sieti to uviedol bratislavský primátor Matúš Vallo

Vallo však podotkol, že odstraňovanie starých envirozáťaží je podľa zákona povinnosťou štátu, v tomto prípade ministerstva životného prostredia, nie samosprávy.

 

Znečistená Bratislava

Mesto Bratislava na základe viacerých informácií už minulý rok oznámilo podozrenie na znečistenie podzemných vôd v lokalite Žabí majer. "Oznámili sme to na príslušný kompetentný úrad – Slovenskú inšpekciu životného prostredia, Inšpektorát životného prostredia Bratislava, odbor inšpekcie ochrany, ktorých úlohou je podnet bezodkladne preveriť," uviedol Vallo. Magistrát zároveň informoval aj ministerstvo životného prostredia a ponúklo poskytnutie súčinnosti pri riešení tejto udalosti.

 

 

Geologický prieskum v lokalite Žabí majer

"V tomto kontexte vítame zverejnenie výsledkov geologického prieskumu v tejto lokalite. Potvrdzuje to oprávnenosť obáv, ktoré sme mali už v minulosti. Aj keď v čase, keď sme sa o lokalitu zaujímali, netušili sme, že rozsah tejto environmentálnej záťaže má až taký veľký rozmer. Je pre nás nepochopiteľné, ako mohla spoločnosť Istrochem desať rokov tajiť také závažné skutočnosti o rizikách pre zdravie a životy Bratislavčanov," vyhlásil Vallo.

 

Kontaminácia vody a pôdy

Odborníčka na životné prostredie za mimoparlamentnú stranu Spolu Tamara Stohlová minulý týždeň upozornila na prieskum potvrdzujúci masívnu kontamináciu podzemnej vody a pôdy v areáli bratislavského Istrochemu vrátane zdravie vážne poškodzujúcich látok ako atrazín, toluén, arzén, olovo či benzén. Súčasťou zverejnených správ od prieskumnej firmy bol aj predpokladaný model ďalšieho šírenia kontaminácie, ktorý ukazuje posun od daného miesta Istrochemu až po kontakt s Malým Dunajom a predpokladaný ďalší posun smerom na Žitný ostrov.

 

Korzo nad vodnou hladinou na nábreží Malého Dunaja v obci Zálesie

 

Vyjadrenie ministra životného prostredia

Ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) vyzvala strana Spolu na rázne konanie v danej záležitosti.

Šéf envirorezortu reagoval, že považuje za nevyhnutné novelizovať zákon a nedovoliť súkromným spoločnostiam zatajovať výsledky prieskumu potvrdzujúce kontamináciu pôdy a vôd. "Rezort odštartuje práce na legislatívnej zmene. V prípade, že ide o ohrozenie životného prostredia či zdravia, je absurdné, aby mal súkromník možnosť správu utajiť," zdôraznil Budaj. Ocenil zároveň zvýšenú pozornosť, ktorú verejnosť, ale i politici venujú ochrane životného prostredia a odhaľovaniu envirozáťaží. "Na Slovensku máme približne 2000 environmentálnych záťaží a tisíce nelegálnych skládok. Mnohé prípady vyšetruje už polícia. V súvislosti so záťažou v Istrocheme odhadované náklady predstavujú sumu 350 miliónov eur," uviedol Budaj.

 

Viac sa dozviete v článku "Znečisťovanie v areáli Istrochemu hraničí s ekologickou katastrofou"

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok