Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. mar. 2023Víťazoslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
02.02.2023 20:00 Zaujímavosti
Mesto Banská Bystrica vyhlásilo ideovú súťaž na obnovu Petermanovej veže
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.02.2023 20:00 Zaujímavosti

Mesto Banská Bystrica vyhlásilo ideovú súťaž na obnovu Petermanovej vežeBanská Bystrica - Mesto Banská Bystrica vyhlásilo ideovú súťaž na obnovu Petermanovej veže.


Informovala o tom  hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová. Pripomenula, že veža ako súčasť mestského hradu Barbakán na Námestí Štefana Moysesa je v súčasnosti okrem zvonenia nevyužitá. "Strategická poloha pamiatky v centre mesta ponúka široký potenciál využitia na kultúrne účely, ako aj na rozvoj cestovného ruchu v meste i v celom regióne," spresnila s tým, že samospráva preto hľadá možnosti, ako sprístupniť vežu v treťom nadzemnom podlaží. "Konkrétne návrhy by mala priniesť verejná súťaž, ktorá potrvá do 14. apríla 2023," podotkla. Zapojiť sa do nej môže osoba, ktorá má ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore v oblasti sochárstva, umenia, dizajnu, architektúry či krajinnej architektúry. V prípade, ak je účastníkom právnická osoba, túto požiadavku musí spĺňať jej štatutárny orgán. Podľa hovorkyne návrhy bude prostredníctvom hlasovania a diskusie hodnotiť porota, ktorú tvoria architekti zo Slovenskej a Českej komory architektov. Súčasťou sú aj zástupcovia Krajského pamiatkového úradu v Žiline a Banskej Bystrici. Pozvaní sú aj experti, ktorí zastupujú cestovný ruch, archeológovia či historici. "Naším cieľom je vytvoriť prevádzku a expozíciu hradného areálu spojenú s vyhliadkou z Petermanovej veže. Hlavnou požiadavkou na vnútorné priestory je navrhnutie súdobého interiéru v súlade so zachovaním pôvodných historických priestorov," priblížil vedúci oddelenia cestovného ruchu Mestského úradu v Banskej Bystrici Tomáš Pastorok. Dodal, že pri návrhu je nutné rešpektovať všetky pamiatkové hodnoty národnej kultúrnej pamiatky. Adamovičová zhrnula, že výsledky súťaže budú slúžiť ako jeden z podkladov pre budúcu diskusiu, úvahy o využití územia a následné obstaranie projektovej dokumentácie. Súťažné zadanie, podmienky a všetky informácie sú zverejnené na webovej stránke mesta.reklama


Zdroj: TASR/ KB

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok